PoradyPłytki w łazience zawsze myję tym jednym produktem. Nie używam sklepowych detergentów

Płytki w łazience zawsze myję tym jednym produktem. Nie używam sklepowych detergentów

czym myć kafelki w łazience, fot. gettyimages
czym myć kafelki w łazience, fot. gettyimages

28.03.2023 15:11

Przekonaj się, czym myć kafelki w łazience. Musisz dobrać preparat czyszczący do rodzaju płytek. Dzięki temu nie narazisz ich na uszkodzenia.

Każdy chce, aby płytki i fugi w jego łazience prezentowały się jak najlepiej. Niestety z czasem osiadają na nich osady oraz przeróżne zanieczyszczenia. Jak przywrócić kafelkom pierwotny blask?

Czego używać do mycia płytek?

Aby kafelki dobrze się prezentowały, to warto je myć raz w tygodniu. Szczególnie tyczy się to płytek zlokalizowanych przy kabinie prysznicowej oraz przy umywalce. One są najczęściej narażone na działanie wody, a także osadzają się na nich mydła czy żele używane podczas mycia. Do czyszczenia kafelek wybierz miękką ściereczkę z mikofibry lub gąbkę. Jednak używaj tylko jej delikatną stronę (nie szorstką). Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawienia się na płytkach zarysowań.

czym myć kafelki w łazience, fot. gettyimages
czym myć kafelki w łazience, fot. gettyimages

Czym czyścić kafelki ceramiczne?

Chyba najlepszym i uniwersalnym środkiem czyszczącym jest roztwór wody z octem. On ma działanie dezynfekujące, a także świetnie usuwa wszelkie zanieczyszczenia (w tym zalążki pleśni czy grzybów). Dodatkowo jest bezpieczniejszy niż większość detergentów, które można kupić w sklepach. Pamiętaj tylko, aby octowej kuracji nie stosować zbyt często. Wszystko dlatego, że może ona prowadzić do zmatowienia płytek. Oczywiście do roztworu wody z octem możesz dodać kilka kropli ulubionego olejku eterycznego. Wówczas w łazience będzie pięknie pachnieć.

Drugim bezpiecznym środkiem do pielęgnacji kafelek jest połączenie soli emskiej z płynem do mycia naczyń. Ta mieszanina wyjdzie dość gęsta, więc rozcieńcz ją wodą. Wszystko po to, abyś mógł wygodnie aplikować specyfik na ściany.

czym myć kafelki w łazience, fot. gettyimages
czym myć kafelki w łazience, fot. gettyimages

Co zrobić, aby płytki ładnie błyszczały?

Nie ma nic gorszego niż kafelki, które nagle straciły połysk. Wówczas sięgnij po wosk przeznaczony do pielęgnacji karoserii samochodu. Wypoleruj nim płytki, używając suchej ściereczki. Dzięki temu znowu zaczną się ładnie błyszczeć. Co więcej, woda będzie po nich swobodnie spływać, a jej kropelki nie zostawią brzydkich śladów. Dzięki temu zminimalizowane zostanie także prawdopodobieństwo rozwoju pleśni.

Czego użyć do czyszczenia płytek gresowych?

W tym przypadku dobrze sprawdzi się roztwór wody z octem lub sok z cytryny. Ten drugi świetnie usuwa osad z mydła, kamień, a także rozjaśni białe fugi.

Pocięłam szmatkę i nasączyłam. W 15 min zniknął kamień z prysznica

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także