Po repelent idę na łąkę. Najskuteczniej odstrasza komary i kleszcze
Wiosną i latem narażeni jesteśmy na ataki owadów oraz pajęczaków, które ciągną do nas jak magnes. Sprawdź jak odstraszyć komary i kleszcze.
W tym czasie ważne jest to, aby ochronić się skutecznie przed insektami. Nikt nie lubi swędzących bąbli na skórze lub – co gorsza – rumienia, który może powodować boreliozę. Dostępne w sklepach preparaty mają mierne działanie. Dlatego sięgnij po roślinę, która jest prawdziwym postrachem komarów i kleszczy.
Czym jest wrotycz?
To bylina z rodziny astrowatych, a pochodzi najprawdopodobniej z Azji. Mimo to w naszym klimacie również można ją bardzo często spotkać. Zazwyczaj rośnie na łąkach, w parkach, ogrodach, a nawet lasach. Dlatego wiele osób uważa wrotycz za zbędny chwast, ponieważ sam się rozsiewa i szybko rozrasta. Nie ma specjalnych wymagań w uprawie, ale lubi słoneczne stanowiska. Jest to bardzo charakterystyczna roślina, która osiąga do 1,6 m wysokości oraz posiada sztywną łodygę, oraz pierzaste liście. Kwitnie praktycznie całe lato, a jej kwiatostany są małe i żółte, przez co tworzą kształt koszyczków. Warto dodać, że wrotycz ma intensywny korzenny zapach, który do złudzenia przypomina kamforę. Dlatego tam, gdzie się znajduje, nie ma insektów lub szkodników.
Właściwości wrotyczu
Wrotycz ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwzapalne, dlatego można śmiało stosować go w przypadku różnych infekcji. Warto dodać, że wzmacnia odporność, koi nerwy, a nawet leczy bezsenność. Sprawdzi się także do regulacji cyklu oraz łagodzenia bóli menstruacyjnych u kobiet. Stosowany zewnętrznie przyśpiesza gojenie ran, oparzeń lub owrzodzeń. Jednak, podczas jego stosowania, warto zachować umiar, ponieważ w dużej dawce może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Przykładowymi objawami zatrucia są: wymioty, utrata przytomności, poronienie, a nawet krwotok. Wrotycz zawiera w sobie tujon, dlatego nie należy stosować go doustnie.
Jak odstraszyć komary i kleszcze wrotyczem?
- Wyciąg z wrotyczu przygotujesz z 300 g ziela świeżego lub 30 g suszu zalanego 10 litrami ziemnej wody. Następnie całość odstaw na 24 godziny, aż do wytworzenia piany. Po tym czasie rozcieńcz roztwór z wodą w proporcji 1:2. Potem spryskuj rośliny domowe i ogrodowe.
- Wywar z wrotyczu powstaje z 500 g rozdrobionego ziela albo 75 g suszu. Zalewa się go także 10 litrami wody i odstawia na dobę. Następnie całość należy gotować przez 20 minut, a na koniec przecedzić. Teraz pozostaje tylko rozcieńczyć roztwór z wodą w proporcji 1:5.