PoradyLajfhakiPo tych sygnałach poznasz, że niemowlęciu jest zimno. To prosty szyfr

Po tych sygnałach poznasz, że niemowlęciu jest zimno. To prosty szyfr

jak poznać że dziecku jest zimno, fot. Freepik
jak poznać że dziecku jest zimno, fot. Freepik
23.07.2023 12:33

Każdy rodzic dokładnie zna schemat dnia swojego dziecka. Płaczem maluch chce nam zakomunikować różne wiadomości. Podpowiadamy jak poznać, że dziecku jest zimno.

Płaczące dziecko w nocy to ogromne wyzwanie dla rodziców lub opiekunów, ponieważ muszą oni odgadnąć czego pociecha właściwe chce. Często podstawowe zabiegi higieniczne lub karmienie nie są powodem wylewania łez. Jednak istnieje szereg objawów, które pomogą łatwiej rozpoznać, czego dziecko oczekuje.

Jak poznać, że dziecku jest zimno?

Bardzo często ruchy i zachowanie dziecka, są kluczem do rozwiązania problemu. Maluch, któremu będzie zimo, zacznie spać na brzuchu lub boku ze schowanymi pod siebie rączkami. Dziecko może też leżeć w rogu łóżeczka, co pomoże mu zatrzymać ciepło. Bardzo często zmarznięte niemowlę wybudzone ze snu, płacze i jest ruchliwe. Dlatego wielu rodziców bierze pociechę na ręce i uspokaja ją. Dodatkowo tuli malucha do swojego ciała sprawiając, że jest mu cieplej.

źródło: freepik.com
źródło: freepik.com

Jak radzić sobie z płaczem dziecka?

Jeśli dziecko płacze dużo i długo, to warto skorzystać z pomocy specjalisty np. lekarza pediatrii. Wtedy odpowiednia diagnostyka oraz dobrane środki farmakologiczne powinny zminimalizować występowanie powodu płaczu. Zanim jednak wybierzemy się do lekarza, warto wykorzystać sprawdzone sposoby. Płacz niemowlaka często jest związany z chęcią bliskości. Wówczas owiń dziecko w tzw. otulacz, który nie będzie krępował jego ruchów. Otulacz przypomina maluchowi czas, kiedy był w łonie matki, przez co jest w stanie szybko się uspokoić. Jeżeli dziecko roni łzy, możesz też zastosować masaż np. Shantala, który jednocześnie uspokoi malucha, ale i poprawi bliskość z rodzicem. W ostatnich latach pojawia się dyskusja na temat stosowania smoczków, ponieważ mogą one zaburzać u dzieci proces karmienia piersią. Dlatego warto stosować je tylko wtedy, kiedy są konieczne.

Poznaj pozostałe powody płaczu dziecka

  • Głód — to najczęstszy powód do płaczu dziecka. Niemowlak powinien być karmiony co 2-3 godziny, a w nocy co 4 godziny.
  • Zmiana pieluchy — zbyt rzadko zmieniana może powodować u maluszka odparzenia pieluszkowe, które są bolesne. Warto zmieniać je wtedy, kiedy zachodzi taka potrzeba.
  • Kolka — wynika z nieprawidłowego karmienia dziecka i trwa do 4. miesiąca życia.
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także