PoradyPo tym triku szybko wyczyścisz piekarnik. Zejdą nawet zaschnięte resztki żywności

Po tym triku szybko wyczyścisz piekarnik. Zejdą nawet zaschnięte resztki żywności

Cytryna do mycia piekarnika, fot. Pinterest
Cytryna do mycia piekarnika, fot. Pinterest

07.02.2023 16:30, aktual.: 07.02.2023 18:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czyszczenie piekarnika nie jest zbyt przyjemną czynnością. Zwłaszcza, że najczęściej trzeba rozprawić się z zaschniętymi resztkami żywności, które nie chcą łatwo się usunąć. I tutaj z pomocą przychodzi jeden składnik. Cytryna idealnie sprawdzi się do mycia piekarnika.

Teoretycznie piekarnik powinno się czyścić po każdym użyciu. Jednak umówmy się, mało osób tak robi. Wszystkiemu winien jest brak czasu i oczywiście chęci. Sprzątanie nie jest fascynującą rzeczą.

Jednak przychodzi taki dzień, kiedy wreszcie sięgamy po ścierkę i postanawiamy wyczyścić piekarnik. Do tego celu nie stosuj detergentów, a postaw na naturalne i ekologiczne środki.

Czyszczenie piekarnika za pomocą cytryny

Najpierw rozgrzej piekarnik do 200 stopni Celsjusza. Następnie do naczynia żaroodpornego wlej wodę i włóż pokrojoną jedną cytrynę. Całość wstaw do piekarnika na ok. 20-30 minut.

Po tym czasie weź ściereczkę, maczaj ją w cytrynowym płynie i myj piekarnik. Oczywiście najpierw daj czas piekarnikowi, aby spokojnie ostygł.

Cytryna ma tę właściwość, że rozpuszcza zaschnięty brud, tłuszcz i sprawia, że łatwo usuniesz resztki jedzenia z rusztu i ścianek piekarnika.

Cytryna do mycia piekarnika, fot. Pinterest
Cytryna do mycia piekarnika, fot. Pinterest

Tabletka do zmywarki do czyszczenia piekarnika

Jeżeli nie masz pod ręką cytryny, a właśnie zaplanowałeś czyszczenia piekarnika, to użyj tabletki do zmywarki. Włóż ją do naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą i włącz piekarnik na wysoką temperaturę na 20 minut. Detergent sprawi, że wszystkie zanieczyszczenia zmiękną i bez trudu później je usuniesz.

Czyszczenie piekarnika przy użyciu octu

Użyj żaroodpornej miseczki i połącz w niej ocet z wodą w proporcji 50/50 i sodą. Całość dokładnie wymieszaj i nałóż na wewnętrzne ścianki piekarnika. Pozostałą w miseczce mieszankę wstaw do piekarnika na półkę i włącz piekarnik na 45 minut w 100 stopniach. Po tym czasie, oczywiście jak piekarnik już trochę przestygnie, usuń zabrudzenia ściereczką. Ocet i soda dobrze rozmiękcza tłuszcz oraz zaschnięte drobinki jedzenia. Możesz wyczyścić bez obaw piekarnik elektryczny jak i gazowy.

Cytryna do mycia piekarnika, fot. Pinterest
Cytryna do mycia piekarnika, fot. Pinterest

Jaki jest Twój patent na szybkie i skuteczne wyszorowanie piekarnika? Postaw w kuchni tę roślinę za 5 złotych. Muszki owocówki jej nienawidzą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także