PoradyPod koniec zimy rozsyp to pod roślinami. Latem Ci się odwdzięczą

Pod koniec zimy rozsyp to pod roślinami. Latem Ci się odwdzięczą

popiół drzewny w ogrodzie fot. freepik / genialne.pl
popiół drzewny w ogrodzie fot. freepik / genialne.pl
Manuel
09.03.2023 19:13

Nie musisz go wcale wyrzucać do kosza na śmieci, popiół drzewny można z powodzeniem wykorzystać w ogrodzie. Trzeba to jednak zrobić z głową, bo nie wszystkie rośliny go lubią i nie na każdej glebie się sprawdzi.

Co zawiera popiół drzewny?

Powstały po spaleniu drewna popiół jest bardzo dobrym źródłem wapnia i potasu. To właśnie potas przyspiesza kwitnienie i owocowanie roślin.

Popiół dostarcza roślinom również fosfor, aluminium, magnez i sód oraz kilka mikroskładników takich jak bor, miedź, molibden, siarka i cynk.

Nigdy nie stosuj popiołu drzewnego, jeśli nie masz pewności, że drewno nie miało kontakt z substancjami chemicznymi. Jest to szczególnie ważne, jeśli zamierzasz go użyć jako odżywki pod rośliny jadalne, które potem trafią na Twój talerz.

Wiele osób obawia się metali ciężkich, które popiół drzewny może zawierać. Jednak na kwaśnej glebie nie będą miały szans się aktywować, nawet jeśli w popiele będą obecne.

Kiedy stosować popiół drzewny w ogrodzie?

Popiół drzewny stosowany jako nawóz może pomóc wielu roślinom, ale innym może wręcz zaszkodzić. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji, w której go użyjesz. Kluczowe przy jego użyciu jest pH gleby w ogrodzie.

Popiół drzewny zaszkodzi roślinom, jeśli gleba, na której rosną jest zasadowa. Dodanie do takiej ziemi popiołu może podnieść niebezpiecznie jej pH. Wtedy rośliny nie będą wchłaniać substancji odżywczych.

Świetnie sprawdzi się natomiast w przypadku gleb kwaśnych. Jeśli masz taką ziemię w ogrodzie, to popiół pomoże zmienić jej pH na bardziej przyjazne roślinom.

Posypując glebę popiołem lub mieszają go z nim, pamiętaj o tym, aby użyć tylko drobinek. Wszelkie większe fragmenty usuń, zanim jeszcze przystąpisz do posypywania gruntu. Staraj się zawsze popiół rozprowadzić równomiernie na glebie.

popiół drzewny w ogrodzie, fot. freepik
popiół drzewny w ogrodzie, fot. freepik

Dla jakich roślin ogrodowych stosować popiół drzewny?

Zastosowanie popiołu drzewnego doceni większość roślin, które zostały zasadzone w zbyt kwaśnej glebie. Należą do nich przede wszystkim:

  • czosnek, cebula, szalotka, szczypiorek, por - w ich przypadku popiół nie tylko przyśpieszy wzrost, ale i odstraszy szkodniki, które są czasem obecne w glebie;
  • drzewa owocowe - przede wszystkim czereśnia i śliwa. Unikaj jednak stosowania go w przypadku jabłoni, gruszy i brzoskwini. One zdecydowanie lubią kwaśną lub lekko kwaśną glebę;
  • większość warzyw korzeniowych, takich jak marchew, pasternak, rzepa i rzodkiewka. Unikaj stosowania go do ziemniaków!
  • sprawdzi się także w przypadku grochu, fasoli, szparagów i sałaty - rośliny te bardzo lubią dodatkowy potas;
  • spoza roślin jadalnych popiół drzewny sprawdzi się bardzo dobrze w przypadku lawendy, jaśminowca i bukszpanu wieczniezielonego.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także