PoradyPod maską samochodu pojawił się ogień? Nigdy nie rób jednej rzeczy!

Pod maską samochodu pojawił się ogień? Nigdy nie rób jednej rzeczy!

Pożar auta Fot. Freepik
Pożar auta Fot. Freepik
Manuel

17.11.2022 20:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nikt nikomu nie życzy, aby do tego doszło, ale czasem w wyniku wypadku samochodowego, albo jakiegoś innego nagłego zdarzenia ma miejsce pożar auta. I jeśli już wtedy chcemy wziąć się za gaszenie, to warto wiedzieć jak to zrobić i czego pod żadnym pozorem nie robić.

Pożar auta...

To może przydarzyć się każdemu. Wystarczy drobna chwila nieuwagi, albo zwykły pech i dochodzi do zderzenia z innym pojazdem lub przeszkodą na drodze/w jej okolicach. Czasem w wyniku takiej sytuacji pod maską naszego samochodu zaczyna unosić się dym, który z minuty na minutę się wzmaga.

Niektórzy w takim momencie łapią za butlę przeciwpożarową (każdy powinien mieć ją w samochodzie. Sprawdź jednak czy czasem się nie przeterminowała, może wtedy niepoprawnie działać). Następnie za pomocą butli próbują ugasić pożar. Niezmiernie łatwo w takich przypadkach o nieszczęście, jeśli człowiek nie wie tak do końca, jak to powinien zrobić. Zwłaszcza, że działa się wtedy zwykle pod presją czasu i w ogromnym stresie.

pożar auta, fot. freepik
pożar auta, fot. freepik

Jak ugasić pożar auta za pomocą gaśnicy przeciwpożarowej?

Najczęstszym błędem w tej sytuacji popełnianym jest podniesienie maski samochodu, pod którą jest ukryty palący się mechanizm. W takim przypadku dostarczamy tlącemu się ogniowi bardzo dużej ilości tlenu w przeciągu zaledwie krótkiej chwili. Może to bardzo łatwo skończyć się znacznym wzmocnieniem się płomienia, albo nawet poważnie zagrażającym nam wybuchem. Podstawową rzeczą, którą należy zrobić, to podnieść maskę samochodu tylko minimalnie. Na tyle, aby dało się tam wepchnąć szyjkę gaśnicy przeciwpożarowej. Jedynie w ten sposób jesteś w stanie zapewnić sobie jako takie bezpieczeństwo.

Pamiętaj również, że nie w każdej sytuacji warto zgrywać bohatera. A samochód, chociaż kosztuje sporo, to jednak zdecydowanie nie jest czymś w imieniu czego warto ryzykować życie i zdrowie swoje lub swoich bliskich. Wzniecenie się pożaru pod maską samochodu nawet bez Twojej ingerencji w postaci podniesienia maski może skończyć się wybuchem. Nieraz więc lepiej jest po prostu trzymać się z daleka i nie narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo.

CO ZROBIĆ gdy utkniesz między zamkniętymi szlabanami?! Ta wiedza może URATOWAĆ CI ŻYCIE

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także