PoradyPod żadnym pozorem nie wchodź pierwszy do samolotu! Oto dlaczego

Pod żadnym pozorem nie wchodź pierwszy do samolotu! Oto dlaczego

Nie wchodź pierwszy do samolotu Fot. Freepik
Nie wchodź pierwszy do samolotu Fot. Freepik
Manuel

30.01.2023 15:03, aktual.: 30.01.2023 17:38

Jeśli to możliwe, to nie wchodź pierwszy do samolotu. Niestety jest to chyba naszym narodowym przyzwyczajeniem. Jednak kompletnie się nie sprawdza w przypadku samolotów. Wytłumaczymy Ci w tym artykule dlaczego.

Starych nawyków najtrudniej się pozbyć

Trudno powiedzieć czy to czasy PRL, czy jeszcze wcześniejsza II RP przyzwyczaiły nas do tego, że gdy tylko mamy wsiąść do jakiegoś pojazdu transportu zbiorowego, to robimy wiele, by móc stanąć zaraz na początku kolejki i zapakować się do niego jako jedna z pierwszych osób. Jest to także bardzo widoczne przy wysiadaniu. Każdy kto jeździ na co dzień transportem zbiorowym, widzi ludzi upychających się przy wyjściu zanim pojazd jeszcze się zatrzyma na przystanku. A przecież i tak wszyscy zdarzą wysiąść.

Tłoczenie się przy wejściu jest jeszcze bardziej niezrozumiałe, kiedy w danym środku transportu mamy wykupione konkretne miejsce do siedzenia. Nikt nam go przecież nie zajmie. A mimo to wiele osób ustawia się tak, by jak najszybciej usiąść.

Wielu ekspertów od lotów pasażerskich zwraca uwagę, że to szczególnie widoczne w podróżach lotniczych. Jakby miejsce do siedzenia w samolocie, choć zarezerwowane, miało magicznie zniknąć. Nie chodź pierwszy do samolotu! To  przyzwyczajenie jest szczególnie niekorzystne i to z co najmniej 3 powodów.

Nie wchodź pierwszy do samolotu, fot. Freepik
Nie wchodź pierwszy do samolotu, fot. Freepik

Nie wchodź pierwszy do samolotu - to Ci się kompletnie nie opłaca

Dlaczego nie warto pchać się od razu na początku do samolotu?

  • Po pierwsze, nie będziesz tracił czasu stojąc w kolejce, dużo wygodniej jest w tym czasie wciąż siedzieć w poczekalni.
  • Druga ważna rzecz: jeśli zamiast na początku ustawisz się dopiero pod koniec, to nie będziesz miał do czynienia z zatłoczonymi podróżnymi przejściem i rękawem do samolotu.
  • Po trzecie, spędzisz mniej czasu w samolocie. A zwłaszcza na początku podróży przebywanie w nim jest nieprzyjemne ze względu na nieunormowane przepływy powietrza, którym się ciężej i mniej przyjemnie oddycha. Przez to możesz nabawić się jedynie dodatkowego, zupełnie niepotrzebnego stresu. A Twoje opłacone miejsce do siedzenia w samolocie przecież i tak nikt Ci nie zajmie.

Nie wchodź pierwszy do samolotu, chyba że...

Jeśli masz duży bagaż podręczny, wtedy lepiej wejść do samolotu na początku kolejki.  Może się bowiem okazać, że wsiadając na końcu nie będziesz miał go już gdzie schować, jeśli wszystkie luki bagażowe będą zajęte.

Poznaj sekrety linii lotniczych, o których stewardessy nie lubią mówić

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także