DomRośliny doniczkowePodlewając storczyki wodą z kranu, zawsze dodaję łyżeczkę tej przyprawy. Są zdrowsze i piękniejsze

Podlewając storczyki wodą z kranu, zawsze dodaję łyżeczkę tej przyprawy. Są zdrowsze i piękniejsze

Jaką wodą podlewać storczyka?
Jaką wodą podlewać storczyka?
05.03.2023 13:01

Storczyk to jeden z najchętniej wybieranych kwiatów – pięknie kwitnie, zachwyca swoim okazałym wyglądem i jest dość prosty w uprawie. Uwielbiamy nim obdarowywać bliskich, bo jako prezent robi oszałamiające wrażenie. Jednak jego kondycja bardzo szybko się pogorszy, jeżeli o niego odpowiednio nie zadbasz. Poznaj, jak pielęgnować storczyki i nie pozwól im zmarnieć.

Ich cechą charakterystyczną są kolorowe delikatne pąki oraz duże, soczyście zielone, podłużne i mięsiste liście – jak traktować te kwiaty, aby mogły właśnie tak wyglądać? Opadnięte płatki i pożółkłe listki nie wyglądają dobrze…

Jak podlewać o storczyka?

O tym, czym, jaką ilością i jak często należy podlewać storczyka, decyduje kilka czynników.

  • Najpierw powinniśmy wziąć pod uwagę to, jaką odmianę posiadamy. Storczyka jednego gatunku należy podlewać tylko wtedy, kiedy zauważymy, że jego podłoże jest przesuszone. Inny zaś już w takich warunkach zaczyna obumierać. Grunt to świadoma pielęgnacja!
  • Decyduje o tym też temperatura i wilgotność powietrza, w którym stoi storczyk. Jeśli jest ciepłe i suche (a właśnie takie mamy w większości domów w okresie jesienno-zimowym) – należy dostarczać kwiatom wody częściej. Analogicznie – im chłodniejsze i wilgotniejsze powietrze, tym rzadziej. Optymalne będzie podlewanie w odstępach czasu od kilku dni do maksymalnie dwóch tygodni.
Obraz

Storczyk sam zasygnalizuje Ci, że potrzebuje wody!

Zauważysz to, jeśli spojrzysz na jego korzenie, a one będą miały białą barwę. Jeśli jest odwrotnie i korzenie są ciemnozielone – przesadziłeś z podlewaniem. Właściwy kolor to zdrowa zieleń.

Czym podlewać storczyka?

  • Deszczówką – ale tylko wtedy, kiedy zbierzesz ją w miejscu, które nie jest zbytnio zanieczyszczone smogiem;przegotowaną wodą – doprowadź wodę do wrzenia, po czym odstaw na 24 godziny do wystygnięcia (w tym czasie straci większość chloru).
  • Wodą przefiltrowaną, destylowaną lub mineralną.
  • Kranówką z dodatkiem suszonego czosnku, zwłaszcza jeśli używasz wody z kranu.
  • Wodą zmieszaną z piwem – rób to jednak raz na jakiś czas, ponieważ nie jest to zwykle podlewanie, a już nawożenie.
Czym podlewać storczyka? Fot. Genialne.pl
Czym podlewać storczyka? Fot. Genialne.pl

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak pielęgnować storczyka? Poznaj te najlepsze i sprawdzone metody, które - przedstawione w pigułce - pomogą Ci osiągnąć najlepszą kondycję Twoich kwiatów. Szkoda, że niektórzy o nich nie wiedzą - gdyby je stosowali, ich rośliny byłyby o wiele piękniejsze.

Storczyki warto nawozić też odżywką zrobioną ze skórek banana!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także