Balkon i ogródOgródDobrze zrobione poidło dla pszczół może pomóc i uratować niejednego z tych pożytecznych owadów

Dobrze zrobione poidło dla pszczół może pomóc i uratować niejednego z tych pożytecznych owadów

genialne
genialne
Manuel
19.05.2021 09:57

20 maja obchodzimy światowy Dzień Pszczoły. I choć nie wszystkie te stworzenia są tak urocze, jak Maja z Dobranocek sprzed 20 lat, to nadrabiają to z nawiązką swoją pożytecznością. Przy nich Twój ogród rozkwitnie. A pomoże Ci w tym przygotowane dla nich poidełko.

pinterest
pinterest

Pracusie jakich mało

Zacznijmy od tego po co w ogóle poidełko jest potrzebne. Dzięki niemu pszczoły w Twojej okolicy będą mogły odpowiednio się nawadniać, co wcale nie jest dla nich takie proste w upalne dni lata. Nieraz podczas swojej pracy zapominają one o swoich potrzebach dopóki nie jest już prawie za późno, a wtedy rozpaczliwie poszukują źródła wody. Jeśli go nie znajdą ich koniec jest smutny.

pinterest
pinterest

"Tam nam dobrze!"

Co więcej pszczoły mają dobrą pamięć przestrzenną i jest spora szansa, że chętnie wrócą akurat do Twojego ogrodu, dlatego właśnie, że będą pamiętały, że w razie czego znajdą tam źródło wody.  Stwórz im więc miejsce, które im służy, a one przysłużą się Twoim roślinkom.

pinterest
pinterest

Z głową

Poidełko możesz zrobić właściwie z czegokolwiek. Dobrze by jednak było, by woda w nim nie była zbyt głęboka, bo wtedy pszczoły mogą się łatwo potopić. Ważne jest również, aby pojemnik był szczelny, bo inaczej może się zdarzyć, że przyzwyczaisz pszczoły, że w danym miejscu znajdą wodę, a potem nastąpi tragedia. Zwróć też uwagę z jakiego materiału zrobiony jest pojemnik - tak aby do wody nie przenikały trujące substancje pochodzące np. z farby.

pinterest
pinterest

Więcej niż dekoracje

Poidełko warto jest wyłożyć mchem, patyczkami i drobnymi, chropowatymi kamyczkami, niektórzy pszczelarze polecają jednak najbardziej szklane kulki. Stworzy to przestrzeń możliwie najbardziej zbliżoną do naturalnej, dzięki czemu pszczoła będzie się w niej dobrze czuła. Zwróć również uwagę, aby nie dawać do poidełka elementów, które mogą łatwo zgnić i tym samym skazić wodę (np. liście).

pinterest
pinterest

W zgodzie z naturą

I to właściwie wszystko. Pamiętaj jedynie by stale uzupełniać wodę w poidełku. A jeśli potrzebujesz konkretnych inspiracji to znajdziesz je na fotkach. Życzymy Tobie i pszczołom w Twoim ogrodzie cudownego lata!

pinterest
pinterest

10 trików OGRODNIKÓW, po których rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także