PoradyLajfhakiPołóż na parapecie, a zapomnisz o zaparowanych oknach w sypialni

Połóż na parapecie, a zapomnisz o zaparowanych oknach w sypialni

mokre okna fot. freepik
mokre okna fot. freepik

06.03.2023 20:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zauważasz, że na szybach w oknach domu zbiera się woda po każdej nocy? Codziennie przecierasz je szmatką, by zebrać znajdującą się na nich parę wodną? Mamy skuteczny domowy sposób na wilgoć, która gromadzi się właśnie na szybach.

Wilgoć na oknach, skąd się bierze?

Zastanawiasz się, dlaczego okna robią się mokre i każdego poranka walczysz z nagromadzonymi na nich kroplami wody? Wynika to z nadmiaru wilgoci, która w budynkach mieszkalnych jest dość częstym problemem. Widać go szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Pierwsza wynika z różnicy między temperaturami w domu i na zewnątrz. Nadmiar wilgoci może wynikać też z niepoprawnej konstrukcji budynku. Wtedy jest to już problem, z którym trudno sobie poradzić.

Druga przyczyna to czynności, które wykonujemy każdego dnia i są one naszą rutyną. Pranie, gotowanie, mycie, czy też oddychanie również wytwarzają parę wodną. Mimo to niewielka jej ilość jest czymś zupełnie naturalnym. Jednak problem pojawia się momencie, kiedy jest jej za dużo w mieszkaniu. Wtedy pojawia się woda na oknach po każdej nocy. Dlaczego taka wilgoć na oknach sypialni powinna niepokoić? Ponieważ sprzyja ona namnażaniu się grzybów i bakterii,  a to w efekcie prowadzi do pojawienia się chorób układu oddechowego i alergii.

mokre okna fot. freepik
mokre okna fot. freepik

Jak pozbyć się wilgoci na oknach?

Często niezależnie od tego, czy mieszkamy w nowym budownictwie, czy wiekowym już domu, borykamy się z zawilgoceniem wokół okna i konsekwencjami wilgoci. Zaparowane okna są dość kłopotliwe, ponieważ ograniczają widoczność i przepływ światła. Dodatkowo każdego poranka pojawiająca się woda na oknach po nocy sprawia, że wymagają one przetarcia.

wilgoć na oknach, fot. freepik
wilgoć na oknach, fot. freepik

Domowy sposób na wilgoć na oknach

Jeśli marzysz, aby już nie mieć zaparowanych okien rano, postaw na domowe sposoby na wilgoć. Jednym z nich jest własnej roboty pochłaniacz wilgoci. Zniweluje jej nadmiar, a tym samym uchroni przed namnażającą się przez nią pleśnią i grzybami. Dzięki temu mokre okna przestaną być uciążliwe. Wystarczy, że na parapecie okna, na którym skrapla się woda, położysz miseczkę z woreczkiem z ryżu na noc. Jeśli okno jest duże, postaw kilka miseczek. Możesz też wsypać ryż do starej pończochy. Wchłonie on większą część wilgoci i nie będziesz musiał martwić się zaparowanymi szybami.

Podobnie zadziała też soda oczyszczona, którą możesz wsypać do pojemnika lub na talerzyk. Soda zostawiona na parapecie okna ma takie samo działanie jak ryż. To będzie koniec problemu z wilgocią. Sodę i ryż codziennie wymieniaj. Jest to warunek ich skutecznego działania.

Poznaj sposób na kamień na kranie w kuchni! Będziesz mocno zaskoczony, jakie to proste!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także