PoradyLajfhakiPołóż na ziemię w doniczce, a szybko się dowiesz, co dolega Twojej roślince

Połóż na ziemię w doniczce, a szybko się dowiesz, co dolega Twojej roślince

domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych fot. genialne.pl
domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych fot. genialne.pl
25.03.2023 09:56

Początki z ogrodnictwem bywają ciężkie, szczególnie że nietrudno jest popełniać błędy. Praktyka czyni mistrza. Dlatego trzeba czasu, aby zdobyć wiedzę i umiejętności dotyczące pielęgnacji roślin. Dzięki temu uniknie się złego nawożenia, przemoczenia roślin czy ataku szkodników. Nasz patent pozwoli Ci sprawdzić, czy z Twoją rośliną wszystko jest w porządku.

Najczęstsze błędy początkujących

Ogrodnictwo to nie lada sztuka. Potrzeba wiedzy i doświadczenia, aby dobrze zadbać o rośliny. Początki dla debiutujących ogrodników mogą wydawać się koszmarem. Nie raz zdarzyć się może, że stracimy jakieś rośliny. Jednak tylko praktyką uda nam się osiągnąć mistrzostwo w ogrodnictwie. Dobrze jest też czerpać wiedzę z branżowych książek czy artykułów oraz od bardziej doświadczonych ogrodników. Najczęstszymi błędami początkujących jest zły dobór nawozu, zbyt częste i intensywne podlewanie, nieodpowiedni dobór gleby. Zdarza się też, że rośliny są podlewane zbyt rzadko lub wystawione na niekorzystne warunki atmosferyczne. Każda roślina ma inne wymagania, które należy poznać, aby zapewnić jej optymalne warunki do rozwoju.

Domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych, fot. Freepik
Domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych, fot. Freepik

Jak sprawdzić, czy roślina jest zaatakowana przez szkodniki?

Równie częstą przyczyną złego stanu kwiatów są szkodniki roślin doniczkowych. Jednym z symptomów ich obecności są nadgryzione kwiaty, liście lub łodygi. Osłabienie, problem z kwitnieniem, zwinięte liście i zła kondycja rośliny to kolejne oznaki. Początkowo można uznać, że to wynik złej pielęgnacji. Wtedy w popłochu mało doświadczeni ogrodnicy stosują wiele trików naraz. To kolejny błąd, który negatywnie wpływa na roślinę. Jedni stosują zmianę nawozu, inni środki na szkodniki doniczkowe. Jest patent, który od razu pokaże nam, co dzieje się z rośliną.

domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych fot. genialne.pl
domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych fot. genialne.pl

Domowy sposób na szkodniki roślin doniczkowych

Potrzebny do jego wykorzystania będzie Ci ogórek! Wystarczy mały kawałek. Obierz go i pokój w plasterki, a ziemię chorej rośliny podlej niewielką ilością wody. Na wilgotną ziemię połóż plastry ogórka na całą dobę.  Po tym czasie weź ogórka w dłoń i dokładnie go obejrzyj. Jeśli będzie w jakikolwiek sposób nadgryziony, oznacza to, że roślinę zaatakowały szkodniki. Pozbędziesz się ich w prosty domowy sposób. Jednym z nich jest domowe mydło ogrodnicze.

Przygotowanie:

Weź około 20 g szarego mydła (prawdziwego potasowego) i rozpuść je w litrze ciepłej wody. Po ostygnięciu mieszanki od razu spryskaj nią zaatakowane szkodnikami rośliny. Do takiego mydła ogrodniczego możesz też dodać napar z czarnego bzu, czosnek albo denaturat czy naftę. Na litr wody dodaje się 10 ml denaturatu i 20 g mydła lub 2 łyżki nafty zamiast denaturatu. I gotowe!

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także