PoradyPopękany lukier na pączku to ważny znak! Cukiernicy nie chcą żebyś o tym wiedział

Popękany lukier na pączku to ważny znak! Cukiernicy nie chcą żebyś o tym wiedział

Co zrobić, jeśli pączek ma popękany lukier? Opłaca się go kupić ,czy lepiej go ominąć szerokim łukiem? Zbliża się tłusty czwartek i większość z nas będzie tradycyjnie zajadała się pączkami. Podpowiemy Ci, jak wybrać te najlepsze.

Popękany lukier na pączku to ważny znak! Cukiernicy nie chcą żebyś o tym wiedział
Manuel

16.02.2023 14:24

Ulubione święto łasuchów

Tłusty czwartek to ulubione święto wszelkiego rodzaju łasuchów. A nawet Ci, którzy na co dzień słodyczy się raczej wystrzegają, w tym pozwalają sobie co nieco zaszaleć. A zjedzenie choćby jednego pączka jest swojego rodzaju szaleństwem. Bo to taka mała bomba kaloryczna. Wartości odżywczych zbyt wielu nie ma. Za to tłuszczyku w nim tyle, że ho, ho. Pomimo tego pączki uwielbiamy i zwłaszcza w tłusty czwartek mało kto sobie takiego jednego tłuścioszka (albo nawet kilku) odmówi.

Ale jeśli już masz zjeść jednego lub kilka pączków w tłusty czwartek, to pewnie chciałbyś, żeby smakowały one jak najlepiej i były możliwie najlepszej jakości. Tylko jak odróżnić, które są dobrze zrobione, a które nie? Tak naprawdę nie ma na to złotej rady, ale zdaniem ekspertów od wyrobów cukierniczych dużo może Ci już powiedzieć sam lukier na pączku.

pączek popękany lukier, fot. freepik
pączek popękany lukier, fot. freepik

Czy dobry będzie pączek, jeśli ma popękany lukier?

Jeżeli pączek, którego zamierzasz kupić, ma popękany lub odpadający lukier to... lepiej go pozostaw na półce sklepowej. I poszukaj takiego u którego lukier nie odpada. Bo odpadać może co prawda z różnych powodów, ale wszystkie z możliwych są zdecydowanie negatywne i źle świadczą o jakości pączka. Oto dlaczego lukier może być popękany lub odpadać:

  • pączek był robiony na szybko i cukiernik nałożył na niego lukier zanim ten zdążył wystygnąć. Szanujący się mistrz cukierniczy nigdy by tak nie zrobił, jeśli zależałoby mu na smaku;
  • lukier, którego użyto jest "wzbogacony" o substancje przeciwzbrylające (to jedno z paskudztw, które generalnie we wszelkim jedzeniu chcesz omijać);
  • w najlepszym przypadku oznacza to, że pączek został jedynie po prostu zgnieciony w trakcie transportu;
  • lukier może odpadać dlatego, że został źle zrobiony - został źle napowietrzony;
  • cukiernik użył złych proporcji wody, soku z cytryny i cukru podczas przygotowania lukru;

Jak widzisz choć żadna z tych opcji nie musi świadczyć o tym, że pączek będzie niesmaczny, to jednak znacznie zwiększa tego prawdopodobieństwo. Omijaj więc takie pączki.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!