Ta popularna witamina za grosze sprawia, że anturium rośnie jak szalone
Witamina C dla anturium może sprawić, że ten kwiat wręcz wystrzeli do góry oraz będzie miał duże, śliczne pąki i mocne korzenie. To bardzo dobry i tani sposób na wzmocnienie rośliny. Wyjaśnimy ci, jak go stosować.
Anturium z greckiego oznacza kwitnący ogon. Jego uprawa nie jest szczególnie trudna. Trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie nie wymaga dużego zaangażowania ani wkładu finansowego, a ten niewielki trud bardzo popłaca.
Jak dbać o anturium? Oto garść podstawowych wymagań:
- wybierz dla anturium stanowisko jasne i ciepłe, które jednak nie jest przesadnie nasłonecznione;
- kwiat ten lubi podłoże lekkie, próchnicze, o wysokiej przepuszczalności gleby i odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5);
- kluczowe jest podlewanie, które najczęściej powoduje problemy z pełnym rozwinięciem kwiatu. Anturium zdecydowanie nie lubi przeciętnej kranówki — zwłaszcza jeśli jest twarda. Co więcej, nie toleruje chloru. Jeśli nie masz wyboru, to możesz podlać tę roślinę wodą z kranu, ale niech będzie odstana (przynajmniej przez kilka godzin, a najlepiej jeden pełny dzień);
- anturium lubi wilgotne powietrze;
- co jakiś czas warto oczyszczać jego liście z kurzu.
Witamina C jako odżywka do anturium
Jeśli chcesz zastosować tę witaminę jako nawóz wzmacniający anturium, to najlepiej kup ją w aptece pod postacią tabletek musujących. W takiej formie łatwiej będzie ci ją rozpuścić w wodzie i zaaplikować roślinie. Zacznij od wlania do dowolnego pojemnika 1 litra wody. Następnie weź pojedynczą tabletkę witaminy C 1000 mg (albo kilka tabletek, które łącznie tyle mają) i wrzuć ją do wody. Gdy już się rozpuści, to wymieszaj roztwór. Będzie od razu gotowy do aplikacji. Taką odżywkę możesz stosować raz na 30 dni.
Co dzięki temu zyskasz? Witamina C rozpuszczona w wodzie sprawi przede wszystkim, że roślina zostanie mocniej pobudzona do kwitnienia. Warto więc stosować ją zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozwinięcie się "kwiatów" (w przypadku anturium to, co bierzemy za kwiaty, to w rzeczywistości przebarwione liście). Ponadto witamina C poprawi stan systemu korzeniowego rośliny, a także pobudzi ją do wypuszczenia nowych liści. Doświadczeni ogrodnicy bardzo chwalą sobie rezultaty, jakie daje taka odżywka, bo pośrednio wzmacnia całą roślinę, a przy tym jest bardzo tanim i wydajnym rodzajem nawozu.
Może cię również zainteresować:Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?