PoradyTa popularna witamina za grosze sprawia, że anturium rośnie jak szalone

Ta popularna witamina za grosze sprawia, że anturium rośnie jak szalone

witamina C dla anturium fot, freepik / genialne
witamina C dla anturium fot, freepik / genialne
Manuel
24.03.2023 17:01, aktualizacja: 24.03.2023 19:31

Witamina C dla anturium może sprawić, że ten kwiat wręcz wystrzeli do góry oraz będzie miał duże, śliczne pąki i mocne korzenie. To bardzo dobry i tani sposób na wzmocnienie rośliny. Wyjaśnimy ci, jak go stosować.

Anturium z greckiego oznacza kwitnący ogon. Jego uprawa nie jest szczególnie trudna. Trzeba jedynie pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Ich przestrzeganie nie wymaga dużego zaangażowania ani wkładu finansowego, a ten niewielki trud bardzo popłaca.

Jak dbać o anturium? Oto garść podstawowych wymagań:

  • wybierz dla anturium stanowisko jasne i ciepłe, które jednak nie jest przesadnie nasłonecznione;
  • kwiat ten lubi podłoże lekkie, próchnicze, o wysokiej przepuszczalności gleby i odczynie kwaśnym (pH 4,5-5,5);
  • kluczowe jest podlewanie, które najczęściej powoduje problemy z pełnym rozwinięciem kwiatu. Anturium zdecydowanie nie lubi przeciętnej kranówki — zwłaszcza jeśli jest twarda. Co więcej, nie toleruje chloru. Jeśli nie masz wyboru, to możesz podlać tę roślinę wodą z kranu, ale niech będzie odstana (przynajmniej przez kilka godzin, a najlepiej jeden pełny dzień);
  • anturium lubi wilgotne powietrze;
  • co jakiś czas warto oczyszczać jego liście z kurzu.
Witamina C dla anturium. Fot. Gettyimages
Witamina C dla anturium. Fot. Gettyimages

Witamina C jako odżywka do anturium

Jeśli chcesz zastosować tę witaminę jako nawóz wzmacniający anturium, to najlepiej kup ją w aptece pod postacią tabletek musujących. W takiej formie łatwiej będzie ci ją rozpuścić w wodzie i zaaplikować roślinie. Zacznij od wlania do dowolnego pojemnika 1 litra wody. Następnie weź pojedynczą tabletkę witaminy C 1000 mg (albo kilka tabletek, które łącznie tyle mają) i wrzuć ją do wody. Gdy już się rozpuści, to wymieszaj roztwór. Będzie od razu gotowy do aplikacji. Taką odżywkę możesz stosować raz na 30 dni.

Obraz

Co dzięki temu zyskasz? Witamina C rozpuszczona w wodzie sprawi przede wszystkim, że roślina zostanie mocniej pobudzona do kwitnienia. Warto więc stosować ją zwłaszcza w okresie poprzedzającym rozwinięcie się "kwiatów" (w przypadku anturium to, co bierzemy za kwiaty, to w rzeczywistości przebarwione liście). Ponadto witamina C poprawi stan systemu korzeniowego rośliny, a także pobudzi ją do wypuszczenia nowych liści. Doświadczeni ogrodnicy bardzo chwalą sobie rezultaty, jakie daje taka odżywka, bo pośrednio wzmacnia całą roślinę, a przy tym jest bardzo tanim i wydajnym rodzajem nawozu.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także