Newsy13 popularnych mitów o zwierzętach, które nie są prawdą. Czas przestać w nie wierzyć

13 popularnych mitów o zwierzętach, które nie są prawdą. Czas przestać w nie wierzyć

13 popularnych mitów o zwierzętach, które nie są prawdą. Czas przestać w nie wierzyć
Manuel

31.03.2022 10:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Większość z nas usłyszała przynajmniej cześć z nich i w nie święcie wierzy. Tylko prawda jest taka, że to, że wszyscy powtarzają je wokoło nie znaczy jeszcze, że są prawdziwe.

Oto najpopularniejsze mity o zwierzakach.

#1 Koty mruczą, tylko gdy są szczęśliwe

unsplash
unsplash

Mruczenie jest zazwyczaj kojarzone z uczuciem zadowolenia, ale w rzeczywistości może oznaczać coś zupełnie przeciwnego. Pojawiły się nowe badania, które dowodzą, że koty wydają ten dźwięk czasem także wtedy, gdy są zdenerwowane, przestraszone, zestresowane lub odczuwają ból.

#2 Machanie ogonem zawsze oznacza, że pies jest podekscytowany lub szczęśliwy

unsplash
unsplash

Według naukowców i psich behawiorystów merdający ogon oznacza po prostu, że pies jest zaangażowany umysłowo. Nie jest to wskaźnik jego nastroju ani stanu umysłu. Psi behawioryści sugerują obserwowanie wysokości i szybkości machania ogonem przez psa. Zazwyczaj pozytywne jest machanie ogonem szeroko i szybko. Sztywniejsze i wolniejsze machanie może oznaczać, że należy zachować ostrożność.

#3 Króliki powinny jeść dużo marchewek

unsplash
unsplash

Choć marchewka może być doskonałym przysmakiem, zjedzenie jej w nadmiarze sprawi, że Twój królik poczuje się chory i w skrajnych przypadkach może być potrzebna pomoc weterynarza. Dlaczego? Marchew, podobnie jak wiele warzyw i owoców zawierających skrobię, zawiera duże ilości cukru. Mogą one zaburzać florę bakteryjną przewodu pokarmowego królika i powodować inne problemy zdrowotne.

#4 Wszystkie psy potrafią pływać

unsplash
unsplash

Zdolność psa do pływania zależy w dużej mierze od jego rasy i budowy ciała. Podczas gdy niektóre rasy, takie jak retrievery, zazwyczaj dobrze pływają, inne, jak buldogi, muszą nosić kamizelki ratunkowe, ponieważ mogą szybko utonąć. Zachowaj więc ostrożność przy swoim psiaku!

#5 Koty nie da się wytresować

unsplash
unsplash

Prawda jest taka, że koty można szkolić. Nie tylko mogą nauczyć się sztuczek, ale proces szkolenia może pomóc wzmocnić więź między właścicielami a ich pupilami. Jednym z problemów, który powstrzymuje właścicieli przed szkoleniem kotów, jest to, że wielu z nich nie rozumie, jak to się właściwie robi.

#6 Dieta oparta na surowym mięsie jest najlepsza dla psa

unsplash
unsplash

Nie tylko nie ma dowodów naukowych ani badań potwierdzających korzystność tej diety - dieta ta została powiązana ze zwiększonym ryzykiem narażenia na niebezpieczne mikroby. Weterynarze podkreślają, że o ile wilki mogą jeść kości i surowe mięso, o tyle tysiące lat ewolucji zmieniły układ pokarmowy psów domowych i ważne jest by o tym pamiętać.

#7 Pies liżąc rany leczy je

unsplash
unsplash

Lizanie ran przez psy raczej pogarsza stan ran, niż pomaga w ich leczeniu.Chociaż badania wykazały, że ślina psa może mieć pewne właściwości przeciwbakteryjne, to jednak dotyczą one tylko określonych szczepów psów i tylko nieznacznie ograniczają rozwój bakterii. Pozwalanie psu na lizanie ran może powodować ponowne ich otwieranie się, a w jamie ustnej psa znajdują się potencjalnie niebezpieczne drobnoustroje, które mogą zostać wprowadzone do ran poprzez lizanie, utrudniając proces gojenia lub powodując zakażenie.

#8 Złota rybka to łatwe w hodowli pierwsze zwierzę domowe

unsplash
unsplash

Złote rybki są tanie, a do tego wielu osobom wydaje się, że zbiornik z wodą to jedyne czego potrzebują. Tymczasem zdecydowanie nie należą one do najłatwiejszych ryb hodowli, chociażby dlatego, że produkują bardzo duże ilości odpadów, zwłaszcza kału. W małym, niefiltrowanym akwarium odpady te mogą szybko doprowadzić do powstania tzw. toksycznego nagromadzenia. Z tego powodu nawet maleńkie złote rybki wymagają zbiorników o pojemności co najmniej 75 litrów.

#9 Nie można nauczyć starego psa nowych sztuczek

unsplash
unsplash

Prawdą jest, że szczenięta są łatwiejsze w szkoleniu, ponieważ nie nauczyły się jeszcze pewnych zachowań, ale starsze psy również można szkolić. Badania dowiodły, że choć szkolenie starszych psów może początkowo trwać dłużej, psy zachowują zdobytą wiedzę na długo.

#10 Jeden rok psa równa się siedmiu latom człowieka

unsplash
unsplash

To mit, który powielają nawet weterynarze. Eksperci zaznaczają, że nie można w ten sposób dokładnie przekładać wieku człowieka na wiek psa, jeśli zależy nam na dokładności. Według tabeli stworzonej przez American Veterinary Medical Association pierwszy rok życia średniej wielkości psa odpowiada 15 latom ludzkim, drugi rok życia odpowiada 24 latom ludzkim, a kolejne lata odpowiadają około 4-5 latom ludzkim.

#11 Psy widzą tylko w czerni i bieli

unsplash
unsplash

Do niedawna wiele osób, w tym naukowców, wierzyło, że psy widzą tylko w czerni i bieli. Na szczęście postęp technologiczny obalił ten mit. Nowe badania wykazały, że psy widzą kolory, choć nie w pełnym spektrum - widzą tylko kombinacje lub odmiany kolorów żółtego i niebieskiego.

#12 Zwierzęta ze schroniska są wybrakowane

unsplash
unsplash

Jednym z mitów dotyczących zwierząt domowych, które schroniska muszą nieustannie obalać, jest przekonanie, że zwierzęta ze schroniska muszą mieć jakiś problem i dlatego są złymi zwierzętami domowymi. Prawda jest taka, że wiele zwierząt znajdujących się w schroniskach było kiedyś zwierzętami domowymi, ale zostały one porzucone z powodu problemów spowodowanych przez właścicieli, a nie przez zwierzę. Wiele osób, które nabywają zwierzęta, nie jest gotowych na odpowiedzialność związaną z opieką nad zwierzęciem. Schroniska zazwyczaj ujawniają, czy zwierzę ma problemy behawioralne lub wymaga szczególnej opieki.

#13 Koty zawsze lądują na czterech łapach

unsplash
unsplash

Koty i inne zwierzęta posiadają "odruch prostowania". Umożliwia im to wyprostowanie się podczas upadku, aby zapobiec obrażeniom. Nie zawsze jednak mają czas na wykonanie ruchu pozwalającego opaść na cztery łapy i co więcej - odruchowa chęć jego wykonania może u kota pomnożyć obrażenia doznane w wyniku upadku.

Wierzyłeś w któryś z tych mitów?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także