PoradyLajfhaki5 rzeczy, których nigdy nie powinno się trzymać w portfelu. To dla Twojego dobra

5 rzeczy, których nigdy nie powinno się trzymać w portfelu. To dla Twojego dobra

5 rzeczy, których nigdy nie powinno się trzymać w portfelu. To dla Twojego dobra
Katarzyna
25.08.2020 10:42, aktualizacja: 25.08.2020 13:50

Czy kiedykolwiek zgubiłeś portfel? Jeśli nie to na pewno znasz to straszne uczucie, gdy odłożysz go w jakieś miejsce i nie jesteś pewien gdzie on się znajduje. W naszych torebkach i portfelach znajduje się naprawdę wiele cennych rzeczy i nie chodzi mi tutaj tylko o pieniądze. Jeśli portfel dostanie się w niepowołane ręce, złodzieje mogą mieć dostęp niemal do całego Twojego życia.

Na pewno każdy z nas wie, ze nie należy trzymać w portfelu haseł, numerów PIN czy kluczy. Ale są jeszcze inne rzeczy, które lepiej schować w inne miejsca.

#1 Paragony ze sklepu oraz potwierdzenia bankowe

Jeśli paragony lub potwierdzenia transakcji kartą (lub potwierdzenie wypłaty pieniędzy) trafi w ręce oszustów. Te małe, niepozorne kawałki papieru mogą sprawić, że złodzieje uzyskają dostęp do informacji na temat Twoich transakcji oraz konta bankowego. Jednym z najczęstszych schematów wykorzystywanych przez oszustów jest żądanie zwrotu pieniędzy za pomocą pokwitowania innej osoby, aby spróbować zwrócić przedmiot wzięty z półki sklepowej. Czasami aby otrzymać takie pokwitowanie złodzieje nie muszą zabierać Twojego portfela. Zdarza się, że osoby starsze lub matki z dziećmi proszą o paragony, mówiąc że dzięki nim będą miały zniżki i rabaty. Pamiętaj, że pokwitowanie jest dokumentem i nie należy go przekazywać nikomu, ani też nie wyrzucać nigdzie w pobliżu sklepu.

#2 Wszystkie karty kredytowe lub debetowe

Nie jest najlepszym pomysłem, aby trzymać wszystkie swoje karty w jednym miejscu (szczególnie, jeśli twoje karty są zbliżeniowe!) Jeśli więc zgubisz portfel, istnieje ryzyko, że oszuści będą mogli użyć kart, zanim zdążysz je zablokować. Lepiej nosić jedną kartę, z której będziesz korzystać w dniu, w którym wychodzisz. Aby uniemożliwić obcej osobie korzystanie z karty w przypadku zakupów online, możesz wymazać swój numer CVV i zapisać go w bezpiecznym miejscu.

#3 Karty Ubezpieczenia oraz dowód osobisty

Jeśli oszuści znają Twój numer pesel, mogą ubiegać się o kredyt w Twoim imieniu, a nawet uzyskać pracę i dochód. Lepiej zostaw różne umowy ubezpieczeniowe w domu i upewnij się, że nr pesel nie jest widoczny w innych dokumentach. Pamiętaj też, że na dowód osobisty można wziąć kredyty (chwilówki), dlatego lepiej przechowywać ważne dokumenty w osobnych folderach.

#4 Środki antykoncepcyjne

Wiele osób umieszcza prezerwatyw w tylnych kieszeniach spodni lub portfelach. Oczywiście nie będziesz się denerwować, jeśli stracisz środki antykoncepcyjne, ale noszenie ich w portfelu jest dość ryzykowne. Problem polega na tym, że kiedy prezerwatywy odczuwają ciepło, lateks staje się słabszy, zwiększając ryzyko pęknięcia. Jeśli środki antykoncepcyjne wejdą w kontakt z czymś ostrym, takim jak klucze, może stworzyć małą dziurę, której nie zauważysz.

#5 Pendrive

Utrata pamięci flash USB zawierającej ważne raporty, bilety i dane osobiste to nie tylko nieprzyjemna, ale również niebezpieczna sytuacja. Złodzieje mogą zdobyć Twoje dane i posłużyć się nimi na wiele różnych sposobów w tym pustosząc Twoje konto. Lepiej przechowuj pendrive'y w innych miejscach i staraj się ustawiać na nie hasło.

A Ty co zawsze masz w swoim portfelu?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także