Posadź te rośliny ogrodzie, a kleszcze nie będą chciały się do niego zbliżyć
Jeśli wierzyć statystykom i badaniom, to w Polsce co roku przybywa kleszczy. Roznoszą one wiele groźnych chorób, dlatego warto przed nimi się możliwie dobrze zabezpieczyć. Podpowiemy ci, co posadzić w ogrodzie na kleszcze. Dzięki temu będą się one trzymały od twojego "poletka" z daleka.
19.04.2023 08:19
Kleszcze to poważne źródło boreliozy, kleszczowego zapalenia opon mózgowych i kilku innych poważnych chorób. Mogą zaatakować zarówno ludzi, jak i domowe zwierzęta nie tylko podczas wycieczki do lasu, ale także w twoim własnym ogródku. Na szczęście są rośliny, których zapachu zdecydowanie nie lubią i które je odstręczają od wizyt w ogródku.
Co posadzić w ogrodzie na kleszcze? Te rośliny świetnie się sprawdzają
Oto rośliny, których zapach kleszczom kojarzy się z zagrożeniem, albo jest dla nich po prostu wstrętny:
- lawenda,
- aksamitka,
- trawa cytrynowa,
- rozmaryn,
- szałwia,
- melisa,
- oregano,
- wrotycz pospolity,
- złocień dalmatyński,
- kocimiętka,
- mięta cytrynowa,
- tymianek.
W ogrodzie najlepiej jest je posadzić blisko miejsc, w których najczęściej przebywamy. A jeśli nasz ogródek graniczy z laskiem lub innym terenem zielonym gdzie gęsto rosną drzewa, to dobrze jest również zasadzić je blisko granicy - tak aby kleszczom przeciąć drogę, którą prawdopodobnie przybędą do naszego ogródka. Poza tym pamiętaj, że kleszcze niezbyt chętnie poruszają się w otwartej przestrzeni, gdzie wszystkie rośliny rosną stosunkowo nisko od ziemi.
Może cię również zainteresować:Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników
Co jeszcze sprawdza się na kleszcze?
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz sadzić wymienionych wyżej roślin, bo np. nie masz na to miejsca, to jest kilka innych opcji. Najwygodniejszą (i najtańszą) z nich są opryski bazujące na ziołach lub olejkach eterycznych. Sprawdzą się tutaj:
- cynamon,
- trawa cytrynowa,
- goździki,
- czeremcha,
- tatarak,
- olejek z drzewa herbacianego,
- cytronelowy,
- paczulowy,
- goździkowy,
- lawendowy.
Zawsze możesz też zastosować sklepowe preparaty, które są skuteczniejsze, ale pamiętaj, że często przy tym szkodzą jednocześnie roślinom w twoim ogródku. Dlatego często warto lepiej zdać się na naturalne produkty.
Może cię również zainteresować:Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?