Posadź te rośliny w ogrodzie lub na balkonie, a skutecznie odstraszą kleszcze
Poznaj, jakie rośliny odstraszają kleszcze i spraw, aby te pajęczaki nie zadomowiły się w twoim ogrodzie czy na balkonie. Ich towarzystwo bywa naprawdę uciążliwe...
13.03.2023 14:59
Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność już wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi zaledwie 5°C. Zaczynają atakować wczesną wiosną i nie odpuszczają aż do później jesieni. Podczas łagodnej zimy widywane są nawet w styczniu i lutym.
Wiele osób obawia się ukąszeń kleszczy. Nie ma się co dziwić, gdyż te owady roznoszą groźne choroby - jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Atakują też zwierzęta domowe. Ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprawiły, że szybciej się rozmnażają oraz bytują nie tylko w lasach, ale także w parkach, ogrodach, a nawet na balkonach.
Jak odstraszyć kleszcze?
Co ciekawe, kleszcze nie tolerują zapachu niektórych roślin, dlatego dobrze jest mieć je w swoim ogrodzie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawiania się tych pajęczaków.
- Ruta - jej woń działa na kleszcze drażniąco. Sama roślina przypomina krzew i odstrasza także muchy czy komary.
- Lawenda - możesz ją posadzić na rabatkach lub w donicach i ustawić na balkonie. Jej intensywny zapach sprawi, że kleszcze czy meszki będą trzymały się z daleka od Twojej posesji.
- Aksamitki - te niezwykle popularne kwiaty królują na miejskich skwerach. Przez swój charakterystyczny zapach trzymają na dystans nie tylko kleszcze, ale też krety, mszyce oraz mrówki.
- Rozmaryn i mięta - olejek eteryczny zawarty w tych roślinach skutecznie zniechęca kleszcze.
- Pelargonia - już wiosną zaczyna być ozdobą wielu polskich balkonów. Nic dziwnego, gdyż tworzy dekoracyjne rabaty, których zapach nie przypada kleszczom do gustu.
- Czosnek - zapachu czosnku nie tolerują niektórzy ludzie, ale uciekają przed nim także kleszcze.
- Wrotycz - to doskonały naturalny repelent. Odstrasza kleszcze, komary, mole, mrówki i muchy.
- Szałwia - kleszcze nie zbliżają się do szałwii, gdyż jej woń jest dla nich zbyt silna.
- Geranium - bardziej znane pod nazwą 'anginka', dziś już trochę odchodzi do lamusa. A szkoda, bo tej rośliny kleszcze unikają jak ognia.
- Bylica piołun - choć zwykle stosowana jest w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, to nie można jej odmówić tego, że równie skutecznie odstrasza kleszcze.
- Złocień dalmatyński - ta pięknie kwitnąca roślina ma w sobie silne olejki eteryczne, których kleszcze i mrówki nie są w stanie znieść.
Te pajęczaki wabi kolor niebieski. Kojarzy im się z wodą, czyli miejscem, gdzie się rozmnażają. Dodatkowo chętnie atakują osoby w żółtych ubraniach, a zupełnie ignorują barwę zieloną.