Posadź te rośliny w ogrodzie lub na balkonie, a skutecznie odstraszą kleszcze

Posadź te rośliny w ogrodzie lub na balkonie, a skutecznie odstraszą kleszcze

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Fot. Gettyimages
Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Fot. Gettyimages
13.03.2023 14:59

Poznaj, jakie rośliny odstraszają kleszcze i spraw, aby te pajęczaki nie zadomowiły się w twoim ogrodzie czy na balkonie. Ich towarzystwo bywa naprawdę uciążliwe...

Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność już wtedy, kiedy temperatura powietrza wynosi zaledwie 5°C. Zaczynają atakować wczesną wiosną i nie odpuszczają aż do później jesieni. Podczas łagodnej zimy widywane są nawet w styczniu i lutym.

Wiele osób obawia się ukąszeń kleszczy. Nie ma się co dziwić, gdyż te owady roznoszą groźne choroby - jak borelioza, czy kleszczowe zapalenie mózgu. Atakują też zwierzęta domowe. Ocieplenie klimatu i łagodne zimy sprawiły, że szybciej się rozmnażają oraz bytują nie tylko w lasach, ale także w parkach, ogrodach, a nawet na balkonach.

Jak odstraszyć kleszcze?

Co ciekawe, kleszcze nie tolerują zapachu niektórych roślin, dlatego dobrze jest mieć je w swoim ogrodzie. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko pojawiania się tych pajęczaków.

 • Ruta - jej woń działa na kleszcze drażniąco. Sama roślina przypomina krzew i odstrasza także muchy czy komary.
 • Lawenda - możesz ją posadzić na rabatkach lub w donicach i ustawić na balkonie. Jej intensywny zapach sprawi, że kleszcze czy meszki będą trzymały się z daleka od Twojej posesji.
jakie rośliny odstraszają kleszcze, fot. Freepik
jakie rośliny odstraszają kleszcze, fot. Freepik
 • Aksamitki - te niezwykle popularne kwiaty królują na miejskich skwerach. Przez swój charakterystyczny zapach trzymają na dystans nie tylko kleszcze, ale też krety, mszyce oraz mrówki.
 • Rozmaryn i mięta - olejek eteryczny zawarty w tych roślinach skutecznie zniechęca kleszcze.
 • Pelargonia - już wiosną zaczyna być ozdobą wielu polskich balkonów. Nic dziwnego, gdyż tworzy dekoracyjne rabaty, których zapach nie przypada kleszczom do gustu.
 • Czosnek - zapachu czosnku nie tolerują niektórzy ludzie, ale uciekają przed nim także kleszcze.
 • Wrotycz - to doskonały naturalny repelent. Odstrasza kleszcze, komary, mole, mrówki i muchy.
jakie rośliny odstraszają kleszcze, fot. Freepik
jakie rośliny odstraszają kleszcze, fot. Freepik
 • Szałwia - kleszcze nie zbliżają się do szałwii, gdyż jej woń jest dla nich zbyt silna.
 • Geranium - bardziej znane pod nazwą 'anginka', dziś już trochę odchodzi do lamusa. A szkoda, bo tej rośliny kleszcze unikają jak ognia.
 • Bylica piołun - choć zwykle stosowana jest w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, to nie można jej odmówić tego, że równie skutecznie odstrasza kleszcze.
 • Złocień dalmatyński - ta pięknie kwitnąca roślina ma w sobie silne olejki eteryczne, których kleszcze i mrówki nie są w stanie znieść.

Te pajęczaki wabi kolor niebieski. Kojarzy im się z wodą, czyli miejscem, gdzie się rozmnażają. Dodatkowo chętnie atakują osoby w żółtych ubraniach, a zupełnie ignorują barwę zieloną.

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także