PoradyLajfhakiPosadziłam tę roślinę w ogrodzie. Odstrasza krety i nornice

Posadziłam tę roślinę w ogrodzie. Odstrasza krety i nornice

rącznik pospolity na krety fot. I, MJJR, CC BY 2.5, Wikimedia Commons / getty images
rącznik pospolity na krety fot. I, MJJR, CC BY 2.5, Wikimedia Commons / getty images

29.08.2023 08:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Krety, chociaż mogą wydawać się urocze, szczególnie dzięki znanej czeskiej bajce, są tak naprawdę szkodnikami ogrodowymi. Na szczęście można zastosować rośliny odstraszające, które nie zrobią im krzywdy. Podpowiadamy, jak stosować rącznik pospolity na krety, aby uciekły z naszego ogrodu.

Krety w ogrodzie robią niemałe zamieszanie. Ich kopce nie tylko psują efekt wizualny w ogrodzie, ale też niszczą nasze rośliny. Oto bezpieczny sposób, dzięki któremu wygonisz je ze swojej posesji.

Czym jest rącznik pospolity?

Jest rośliną jednoroczną, która w naszym klimacie nie jest w stanie przetrwać zim. Jej naturalnym środowiskiem są kraje Afrykańskie oraz Bliski Wschód, tam ma formę krzewiastą lub drzewiastą i potrafi mieć nawet do 10 m wysokości. W Polsce zaś rzadko przekracza 3 m. Rącznik pospolity wyróżnia się silnym korzeniem palowym, który ma liczne rozgałęzienia. Łodygi tej rośliny są grube, o zmiennej barwie – od zielonej po fioletową. Rącznik kwitnie od późnego lata do jesieni. Jego kwiaty są drobne, najczęściej żółte lub zielonkawe. Po przekwitnięciu zmieniają się w czerwone i kolczaste torebki nasienne. Niegdyś stosowano tę roślinę w celach leczniczych, jednak dziś określa się ją jako silnie trującą. Z nasion rącznika pospolitego robi się z olej rycynowy. Stosuje się ją jako odstraszacz na krety. Poniżej instrukcja jak to zrobić.

Obraz

Jak działa rącznik pospolity na krety?

Jeśli chcesz się pozbyć kretów z ogrodu w humanitarny sposób, posadź w nim rącznik pospolity. Zadziała nie tylko na nie, ale również odstraszy nornice, myszy i inne gryzonie. Miej jednak na uwadze, że zjedzenie jego nasion lub owoców jest silnie toksyczne, grozi nawet śmiercią! Dlatego, jeśli w ogrodzie przebywają domowe zwierzaki lub dzieci - bądź ostrożny lub zrezygnuj z sadzenia tej rośliny. Wtedy bezpieczniejszą opcją będzie zastosowanie w przestrzeni ogrodowej czosnku, bazylii pospolitej, aksamitki, wilczomlecza groszkowego czy szachownicy cesarskiej. Są to rośliny odstraszające szkodniki, ale nie tak toksyczne, jak rącznik pospolity, dlatego nie będzie obawy, że coś może się stać. Jeśli nie chcesz nic dodatkowo siać w ogrodzie, wystarczy użyć oleju rycynowego, który jest robiony z tej rośliny. Najlepiej działa razem z czosnkiem. Rozgnieć czosnek i zalej olejem rycynowym. Zostaw na godzinę. Potem nasącz nim waciki i włóż do kopców kreta lub dziur po nornicach.  Możesz też zastosować na krety odchody zwierząt domowych, które wrzucone do kretowiska bardzo szybko wygonią je z twojej posesji.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także