PoradyPostaw miseczkę z tym płynem przy doniczce, a muszki w ziemi już się nie pojawią

Postaw miseczkę z tym płynem przy doniczce, a muszki w ziemi już się nie pojawią

muchy w ziemi doniczkowej fot. genialne.pl
muchy w ziemi doniczkowej fot. genialne.pl
Manuel

02.03.2023 07:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Muchy w ziemi doniczkowej to poważny problem, który nawet w krótkim czasie potrafi doprowadzić do obumarcia starannie pielęgnowanej przez nas roślinki. Pokażemy Ci, jak ten problem zwalczyć, skąd się bierze i jak się przed nim zabezpieczyć.

Skąd się biorą muchy w ziemi doniczkowej?

Są przede wszystkim dwie możliwości pojawienia się małych muszek w ziemi Twoich roślinek. Najczęstsza przyczyna jest taka, że muszki były już w glebie, do której przesadziłeś swoją roślinkę. Często to właśnie ziemia kupowana świeżo w sklepie zawiera takie już jaja takich muszek. Zwłaszcza gdy jest to dobra gleba organiczna. Drugą opcją jest to, że muszki po prostu uznały glebę w doniczce Twojego już posadzonego kwiatka za dobre miejsce do złożenia potomstwa (lubią one wysoce wilgotne środowisko). I dlatego właśnie postanowiły tam złożyć jaja.

Jak muszki szkodzą roślinom?

Bez względu na przyczynę, muchy w ziemi doniczkowej stanowią poważny problem. Mogą doprowadzić do tego, że łodygi Twoich roślinek będą puste, a same kwiatki będą rozwijały się bardzo marnie (o ile w ogóle się będą rozwijać). Dlatego dobrze jest świeżo kupioną ziemię doniczkową wysterylizować przed użyciem jej. Aby to zrobić, rozgrzej piekarnik do 85°C, rozsyp ziemię na blasze i umieść ją w środku na 30 minut. Po tym czasie możesz bezpiecznie użyć gleby i posadzić w niej kwiatki i inne roślinki. Alternatywnie do piekarnika, ziemię można również wysterylizować w mikrofalówce, podgrzewając ją przez 30 sekund, ale pierwsza opcja jest przez wiele osób uważana za pewniejszą.

Muchy w ziemi doniczkowej, fot. freepik
Muchy w ziemi doniczkowej, fot. freepik

Jak pozbyć się much w ziemi doniczkowej domowymi sposobami?

Załóżmy jednak, że muszki zdążyły się zalęgnąć w ziemi jakiejś Twojej roślinki. Jest kilka skutecznych i zarazem bezpiecznych dla zdrowia domowych sposobów na pozbycie się ich.

#1 Soda oczyszczona

Soda z racji swoich właściwości bakteriobójczych dobrze nadaje się także do zwalczania tego typu muszek i ich jaj. Zacznij od posypania powierzchni gleby sodą oczyszczoną, a następnie spryskaj ją niewielką ilością wody. Dzięki temu soda przeniknie w glebę i zjedzą ją larwy muszek. To z kolei spowoduje ich śmierć. Zabieg ten często trzeba powtórzyć kilka razy, zanim wyeliminuje on problem. Warto dodać, że jest on całkowicie bezpieczny dla roślin.

#2 Ocet

Umieść miskę z octem, wodą i płynem do mycia naczyń w proporcjach 1:1 obok roślin, które zostały zaatakowane przez muszki. Zapach octu przyciągnie je do miseczki, w której utoną na skutek obecności płynu do mycia naczyń. Ten sposób warto połączyć z działaniem za pomocą sody oczyszczonej.

#3 Zioła kuchenne

Wiele ziół używanych w kuchni, w tym pietruszka i szczypiorek, działa silnie odstraszająco na małe muszki. Wystarczy, że posiekasz je na drobne kawałki, a następnie rozsypiesz na ziemi doniczkowej. Dorosłe osobniki nie będą chciały się zbliżyć do takiej gleby. A to spowoduje, że nie złożą w niej kolejnych jaj.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także