PoradyPostaw za drzwiami łazienki, a pozbędziesz się rybików raz na zawsze

Postaw za drzwiami łazienki, a pozbędziesz się rybików raz na zawsze

czym zwalczyć rybiki fot. freepik
czym zwalczyć rybiki fot. freepik
Manuel
25.05.2023 09:55

Rybiki cukrowe to paskudne insekty, potocznie nazywane srebrzykami. Zwykle grasują w łazienkach i choć na ogół nie są groźne dla człowieka, to niejedną osobę wprawiły w przestrach. Nikt ich nie chce mieć w swoim domu. Czym można skutecznie zwalczyć rybiki?

Rybiki bardzo lubią ciemność, ciepło i wilgoć, dlatego upodobały sobie nasze łazienki i grasują w nich głównie w nocy. Z tego powodu spotykamy je najczęściej, kiedy się przebudzimy i za potrzebą pójdziemy do toalety. Po zapaleniu światła zazwyczaj pozostaje nam jedynie obserwować, jak szybko znikają w jakimś zakamarku.

Czy rybiki są szkodliwe?

Srebrzyki nie są szkodliwe, nie gryzą i nie przenoszą chorób. Z praktycznego punktu widzenia nie ma żadnego powodu, abyś się ich bał czy chciał pozbyć ze swojego domu. Oprócz łazienki można je czasem spotkać także w piwnicy, na strychu czy w kuchni. Często jednak w ogóle ich nie zauważysz, nawet jeśli żyją w jakimś kącie, bo to stworzenia nocne i wszelkie światło kojarzy im się z zagrożeniem (a uciekać potrafią naprawdę szybko). Ich pożywienie najczęściej stanowią drobne resztki jedzenia, choć potrafią także zjeść złuszczony naskórek, papier, materiały z lnu, bawełny czy jedwabiu.

czym zwalczyć rybiki, fot. freepik
czym zwalczyć rybiki, fot. freepik

Czym zwalczyć rybiki? Najlepiej odstraszyć je zapachami

Jeśli chcesz pozbyć się rybików, to dobrym pomysłem będzie na pewno uszczelnienie wszelkich pęknięć i szczelin. Dzięki temu nie będą miały jak się przedostać do wnętrza twojego domu. Poza tym bardzo mocno reagują one na zapachy. Jest wiele takich, które kojarzą im się z zagrożeniem lub czymś nieprzyjemnym. Jak tylko je wyczują, będą się trzymały od tego miejsca z daleka. Możesz w tym celu wykorzystać m.in.:

  • lawendę,
  • szałwię,
  • cynamon,
  • goździki,
  • rozmaryn,
  • sok z cytryn,
  • ostre przyprawy.

W przypadku ziół najlepiej sprawdzą się olejki eteryczne. Wystarczy, że nasączysz nimi parę wacików kosmetycznych i rozłożysz je w kilku kluczowych miejscach, np. w pobliżu otworów, z których rybiki przypuszczalnie w nocy wychodzą. Bardzo podobnie możesz postąpić w przypadku soku z cytryny, a przyprawy wystarczy po prostu rozsypać.

czym zwalczyć rybiki, fot. freepik
czym zwalczyć rybiki, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także