PoradyPosypuję tym ziemię dookoła wrzosów. Rosną pięknie i nie gubią kwiatów

Posypuję tym ziemię dookoła wrzosów. Rosną pięknie i nie gubią kwiatów

Jak ściółkować wrzosy Fot. Pixabay / Freepik
Jak ściółkować wrzosy Fot. Pixabay / Freepik
01.11.2022 21:00, aktualizacja: 01.11.2022 22:38

Jesień to doskonały czas dla wrzosów. Cieszą wówczas oko podwójnie w każdym ogrodzie. Aby pięknie rosły i dobrze się rozwijały niezbędna jest dla nich warstwa ściółki. Jak ściółkować wrzosy? To zadanie nie jest trudne.

Ściółka:

  • zapobiega wypłukiwaniu wody podczas deszczy,
  • chroni przed rozprzestrzenianiem się chwastów,
  • zapobiega szybkiemu wysychaniu gleby oraz wyparowywaniu wilgoci,
  • działa na zasadzie lekkiego nawozu i wzbogaca glebę w składniki odżywcze,
  • zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych,
  • dba o zachowanie odpowiedniego pH gleby,
  • zapewnia dobrą wentylację.
Jak ściółkować wrzosy, fot. Unsplash
Jak ściółkować wrzosy, fot. Unsplash

Jaką glebę lubią wrzosy?

Wrzosy po przyniesieniu do domu należy wsadzić do gruntu lub od razu przesadzić do innej doniczki. Ważne jest, aby zapewnić im właściwą glebę. Odpowiednie jest dla nich podłoże torfowe, próchnicze oraz kwaśne. Co więcej powinno mieć pH między 3,5 a 5. Dodatkowo musisz wiedzieć, że wrzosy lubią miejsca nasłonecznione, ale osłonięte od wiatru.

Czym ściółkować wrzosy?

Rzeczą niezwykle istotną, przy pielęgnacji wrzosów, jest ściółka. Należy wysypać ją na wierzchu gleby. Dla wrzosów najlepsza będzie ściółka z igliwia (może to być materiał odpadowy z iglaków z własnego ogrodu), trocin oraz przekompostowanej kory (najczęściej wykorzystywana jest kora sosnowa).

Jeżeli chcesz nadać wrzosowej kompozycji leśnego charakteru, to do ściółki dodaj trochę szyszek. Jednak nie zastępuj całej ściółki tylko szyszkami, gdyż one nie zapewnią glebie właściwej izolacji.

Jak ściółkować wrzosy, fot. Unsplash
Jak ściółkować wrzosy, fot. Unsplash

Gdzie najlepiej sadzić wrzosy?

Co więcej najlepszym momentem na sadzenie wrzosów jest czas od połowy września do połowy października, a także marzec i kwiecień. Rośliny te kochają słońce. Pozostawione w cieniu zapadają na choroby i mają problem z kwitnieniem. Dlatego najlepszym stanowiskiem dla wrzosów będzie południowa, południowo-zachodnia lub południowo-wschodnia strona ogrodu.

Jak podlewać wrzosy w doniczkach?

Wrzosy można uprawiać także w doniczkach. Ziemia powinna być w nich stale wilgotna. Nie powinieneś dopuścić do przelania wrzosów, bo one nie lubią stojącej wody. Musisz też zadbać o to, aby gleba nie wyschła całkowicie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także