PoradyPowód, dla którego już nigdy więcej nie użyję płynu do zmiękczania tkanin. Jestem tego pewny!

Powód, dla którego już nigdy więcej nie użyję płynu do zmiękczania tkanin. Jestem tego pewny!

Powód, dla którego już nigdy więcej nie użyję płynu do zmiękczania tkanin. Jestem tego pewny!
Manuel

07.03.2023 17:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Soda oczyszczona pomaga wyprać pranie. Jest świetnym zastępstwem dla płynu do zmiękczania tkanin, którego używa większość z nas. A do tego w przeciwieństwie do niego nie zawiera surfaktantów pochodzenia zwierzęcego.

Dlaczego ludzie rezygnują z płynu do zmiękczania tkanin?

Wiele osób wprost nie wyobraża sobie robić pranie bez płynu do zmiękczania tkanin. W ubraniach, które zostały wypłukane w takim płynie, często chodzi się znacznie przyjemniej. Do tego płynu może jednak zniechęcić fakt jego pochodzenia.

Płyny do płukania tkanin bazują zwykle na surfaktantach pochodzenia zwierzęcego, które są odpadami z rzeźni, czyli miejsca, w którym zabijane są zwierzęta. Wiele osób o czułych sercach nie akceptuje przyczyniania się w ten sposób do cierpienia zwierzaków. Poza tym tego rodzaju płyny są drogie. Dlatego niektóre osoby wybierają już alternatywę w postaci sody oczyszczonej, która dodana do prania działa na ubrania bardzo podobnie, jak płyn do zmiękczania. A ponadto wzmacnia działanie detergentów.

Powód, dla którego nigdy więcej nie użyję już płynu do zmiękczania tkanin
Powód, dla którego nigdy więcej nie użyję już płynu do zmiękczania tkanin

Do czego możesz wykorzystać sodę oczyszczoną?

Soda oczyszczona, znana również jako wodorowęglan sodu, jest związkiem chemicznym występującym naturalnie w stałej formie krystalicznej. Zazwyczaj mielona jest na drobny proszek i używana najczęściej w kuchni. Jest również skuteczna w pochłanianiu zapachów i regulowaniu poziomu pH oraz jako łagodny środek ścierny. Przydaje się w praniu i pracach związanych ze sprzątaniem domu. Jej zastosowanie jest naprawdę szerokie.

soda oczyszczona pranie, fot. freepik
soda oczyszczona pranie, fot. freepik

Soda oczyszczona i pranie. Tak zmiękczysz nią tkaniny

Soda oczyszczona pomaga regulować poziom pH w wodzie do płukania podczas prania. Utrzymuje go na poziomie, który nie jest zbyt kwaśny lub zbyt zasadowy.

Dodanie 1/2 szklanki sody oczyszczonej do każdego cyklu płukania pozwala zatrzymać detergent lub osady mineralne w wodzie. Zapobiega w ten sposób ich ponownemu osadzaniu się na ubraniach. Przez to rzeczy są miękkie i przyjemne w dotyku. To właśnie detergenty pozostałe w tkaninie sprawiały, że ubrania były sztywne.

Jako naturalny minerał, soda oczyszczona jest mniej szkodliwa dla środowiska niż syntetyczne środki do zmiękczania tkanin. Sklepowe płyny zawierają też perfumy, które jedynie maskują zapachy. W przeciwieństwie do syntetycznych środków zmiękczających tkaniny sody oczyszczonej możesz używać bezpiecznie również do dziecięcych ubrań i śpioszków.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także