Powtykaj to w ziemię, a przywrócisz do życia swoją uschniętą różę doniczkową
Twoja miniaturowa różyczka nie wygląda już tak, jak dawniej? Zamiast pięknych kolorowych pąków i soczyście zielonych listków, widzisz jak z dnia na dzień coraz bardziej odsłania zbrązowiałe łodygi? To znak, że nie dostarczyłeś jej tyle składników odżywczych, ile faktycznie potrzebowała. Nie martw się, to jednak nie oznacza, że jest już nie do odratowania. Jeśli się pospieszysz, przywrócisz ją do życia. Zobacz, jak uratować usychającą różę doniczkową.
17.02.2023 14:58
- Róże doniczkowe bardzo źle reagują na gwałtowne zmiany temperatury. Wystarczy, że choć raz narazisz je na zmarznięcie lub przeciąg, a od razu będzie po nich widać, że to im zaszkodziło.
- Aby pięknie rosnąć, potrzebują również stałego dostępu do promieni słonecznych – nie rozkwitną, jeśli będziesz trzymać je w cieniu.
- Dobrze rozwijają się wtedy, kiedy sowicie je podlewasz oraz dbasz o to, aby ich korzenie miały miejsce na rozrost – zaleca się również drenaż doniczki.
Jeśli pomimo zapewnienia róży miniaturowej takich warunków, ona więdnie i marnieje – potrzebuje czegoś więcej.
Dlaczego róża więdnie i usycha?
- Podstawową przyczyną jest zwykle nadmierne lub niedostateczne podlewanie. Musisz poobserwować swoją różę i skontrolować, jaka ilość wody jest dla niej odpowiednia. Jeśli chodzi o częstotliwość, wystarczy że będziesz ją podlewać 1 lub 2 razy w tygodniu.
- Czasem wina leży w tym, że zbyt skąpo lub wcale nie nawozimy naszych kwiatów, co objawia się żółknięciem i odpadaniem liści. Możesz też – wręcz przeciwnie – zbyt obficie dawkować nawóz, czego efektem będzie zahamowany lub zbyt intensywny rozwój. Jeśli róża rośnie za szybko, jej pędy są bardzo wysokie, ale zbyt słabe, aby utrzymać pąki.
- Róża doniczkowa nie będzie się dobrze rozwijać w podłożu gliniastym lub piaszczystym.
- Być może po prostu przekwita, a Ty mylisz to z usychaniem i więdnięciem? To normalny, naturalny etap. Już w marcu zakwitnie na nowo.
Co robić, kiedy róża doniczkowa usycha?
- Dostarcz jej potasu.
Nie wyrzucaj skórki po bananie. Zamiast tego pokrój ją na małe kawałki, a następnie powtykaj w ziemię w doniczce i przysyp.
- Daj jej więcej ciepła.
Ustaw ją w najbardziej nasłonecznionym miejscu na parapecie, a kiedy temperatura na zewnątrz przekroczy 10 stopni Celsjusza – wystaw ją na balkon.
- Przesadź ją do świeżego podłoża.
Jeśli jakość ziemi, w której rośnie Twoja róża, nie jest już zadowalająca, przesadź ją do świeżej. Przy okazji pozbądź się zgniłych lub poobsychanych korzeni.
A co zrobić w sytuacji, kiedy więdnie storczyk? Czy proces ratowania go wygląda tak samo, jak w przypadku róży doniczkowej? Sprawdź! Jest dla niego tylko jeden ratunek - na wszelki wypadek już teraz lepiej wiedzieć, jakie działania należy podjąć.