PoradyLajfhaki7 najpopularniejszych warzyw w ogródku ma swoje ulubione sąsiedztwo dla lepszych plonów

7 najpopularniejszych warzyw w ogródku ma swoje ulubione sąsiedztwo dla lepszych plonów

zasady siania warzyw fot. freepik
zasady siania warzyw fot. freepik
10.04.2023 12:59

Planujesz założyć swój warzywnik na balkonie lub w ogrodzie? Chcesz mieć pewność, że nie popełnisz żadnego błędu? Skorzystaj z naszych wskazówek, a rośliny będą rosły prawidłowo.

Sąsiedztwo warzyw ma ogromne znaczenie. Musisz wiedzieć, które wspierają się wzajemnie, a które wręcz odwrotnie - szkodzą sobie. Poznaj zasady siania warzyw, a nigdy nie stracisz swoich plonów.

Czym jest dobre sąsiedztwo warzyw?

Zakładając warzywnik, musisz znać zasady siania warzyw. Unikniesz w ten sposób popełnienia wielu błędów i strat w plonach. Podobnie jak nam zdarza się kogoś nie lubić - podobnie jest u roślin. Nie wszystkie tolerują towarzystwo innych roślin. Doprowadza to do spowolnienia wzrostu i obniżenia plonów. Dlatego dobór odpowiednich warzyw jest istotny, aby nie ograniczały się wzajemnie. Dobre sąsiedztwo gwarantuje większe i dorodniejsze plony. Czemu tak się dzieje? Winna temu jest allelopatia, czyli pozytywna lub negatywna zależność roślin wobec siebie.

Obraz

Jak siać warzywa obok siebie?

Wiadomo, że rośliny mają różne potrzeby. Dotyczą one wilgotności, nasłonecznienia, podłoża czy nawożenia. Dobór stanowiska wiąże się z ich wielkością i szybkością wzrostu tak, aby jedne nie zaciemniały drugich. Dlatego warto być świadomym, które warzywa dobrze ze sobą współgrają, a które nie. Występowanie chorób też ma znaczenie. Dla przykładu posadzone razem ziemniaki z pomidorami będą bardziej narażone na choroby i szkodniki. Ogrodnicy zalecają siać w różnych miejscach czosnek, ponieważ odstrasza robaki i zabezpiecza rośliny m.in. przed grzybami.

man holding a basket filled with freshly picked seasonal vegetables in the garden
man holding a basket filled with freshly picked seasonal vegetables in the garden

Lista korzystnych dla siebie roślin

Chcemy Ci ułatwić założenie warzywnika, dlatego przygotowaliśmy listę roślin, które dobrze na siebie oddziałują. Oto i ona:

  • Burak to dobre sąsiedztwo dla: cebuli, cukinii, grochu, kalarepy, kapusty pekińskiej, kopru, ogórka, pomidora, pora, rzodkiewki, sałaty, selera, truskawki.
  • Kapusta dobrze sąsiaduje z: burakiem, kapustą, cebulą, grochem, fasolą, szpinakiem, ogórkiem, koprem, sałatą i ziemniakiem.
  • Marchew może rosnąć z: cebulą, czosnkiem, cykorią, grochem, kalarepą, kapustą pekińską, koprem, ogórkiem, porem, rzodkiewką, sałatą, selerem, szczypiorkiem i szpinakiem.
  • Cebula to dobre sąsiedztwo dla: kapusty, kopru, ogórka, pora, buraka, marchewki, sałaty. Dobrze podziała też na cukinię, cykorię, kalarepę, pomidora czy truskawki.
  • Czosnek będzie dobrym sąsiadem dla: marchwi, pomidorów, ziemniaków, róż, drzewek owocowych, buraka, malin, truskawki i selera.
  • Fasola wzajemnie będzie dobrym sąsiedztwem dla roślin z listy: dynia, endywia, kalarepa, kukurydza, ogórek, rzepa, seler, szpinak, ziemniak.
  • Kalafior może rosnąć obok kapustnych, nie powinien obok pomidorów, rzodkwi i marchwi.

Stosując te zasady siania warzyw, łatwiej uporządkujesz swój warzywnik.

Jak hodować truskawki na balkonie? Będziesz je zbierać pełnymi miskami

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także