Porady4 patenty na to, jak zacząć prać na sucho i ograniczyć swoje wizyty w pralni chemicznej

4 patenty na to, jak zacząć prać na sucho i ograniczyć swoje wizyty w pralni chemicznej

4 patenty na to, jak zacząć prać na sucho i ograniczyć swoje wizyty w pralni chemicznej
09.11.2021 13:50

Elementy odzieży, których nie potrafimy wyczyścić w domu oddajemy do pralni chemicznej. Jak się okazuje w pewnych wypadkach pralnię chemiczną możemy urządzić we własnej łazience. ;)

pinterest
pinterest

Pranie bez wody

Przeglądając metki wszyte w ubrania można spotkać symbol okręgu. Oznacza on, że dany ubiór należy czyścić chemicznie. Dotyczy to delikatnych materiałów (np. jedwab, skóra, wełna, futra), na które woda nie ma dobrego wpływu. Często także nieumiejętnie uprany garnitur czy płaszcz z tkanin syntetycznych może ulec deformacji. Czyszczenie chemiczne w pralni odbywa się prawie bez użycia wody (tzw. pranie na sucho). Wykorzystuje się natomiast specjalne rozpuszczalniki (np. węglowodorowy) oraz detergenty. Bardzo silnie działają na tkaniny i są w stanie zneutralizować nawet najbardziej oporne plamy, a także usuwają przykre zapachy. W niektórych przypadkach pralnię chemiczną możesz urządzić sobie w domu. ;)

pinterest
pinterest

1. Z mąką

Do miski wsyp mąkę ziemniaczaną lub pszenną (ok. 1,5 kg). Zanurz w niej jasną odzież wykonaną z wełny i pocieraj przez ok. 10 minut. Później wytrzep ubrania. W żadnym wypadku nie używaj wody. Taką kurację możesz także zastosować prawdziwym futrom wykonanym z jasnego włosia (w tym wypadku dobrze sprawdzi się też talk). W mące nie należy "prać" ciemnych tkanin, gdyż szybko wyblakną.

Yana/unsplash
Yana/unsplash

2. Zamrażanie

Mrożenie ubrań pomoże usunąć przykry zapach, odświeży daną rzecz i zabije drobnoustroje. Wełniany sweter umieszczony w zamrażalniku przestanie drapać.

Przedłóż żywotność swoich ulubionych jeansów i zapomnij o praniu ich w pralce

genialne
genialne

3. Szczotkowanie

Garnitury i płaszcze można spróbować czyścić samemu (o ile nie mają uporczywych plam). Należy je regularnie wietrzyć oraz szczotkować (szczotką z naturalnego włosia). Natomiast jeśli płaszcz lub garnitur zmoczy deszcz, to trzeba go suszyć w pozycji pionowej.

Hardini Lestari/unsplash
Hardini Lestari/unsplash

4. Parowanie

Wszystkie ubrania, których nie należy prać często lub są wykonane z delikatnych tkanin, można odświeżyć za pomocą parownicy. Para rozprasowuje wszelkie zagniecenia, usuwa nieprzyjemne zapachy (tłuszcz, dym papierosowy), odświeża włókna, a także zabija drobnoustroje.

pinterest
pinterest

Stosujesz te metody?

Jak zrobić pranie? 10 babcinych trików, dzięki którym zaoszczędzisz sporo czasu

genialne
genialne

Produkty źle używane

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także