PoradyLajfhakiProducenci aut ukryli funkcję, która może uratować życie. Niestety mało osób o niej wie

Producenci aut ukryli funkcję, która może uratować życie. Niestety mało osób o niej wie

Producenci aut ukryli funkcję, która może uratować życie. Niestety mało osób o niej wie
Katarzyna
07.01.2023 08:05, aktualizacja: 07.01.2023 09:18

Mam nadzieję, że nigdy nie znaleźliście się i nie będziecie, w sytuacji zagrożenia, jakiej jest palący lub tonący samochód. Wypadek samochodowy może wydarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a po zderzeniu pasażerowie mogą być w ogromnym szoku, dlatego zawsze należy wiedzieć jak się zachować.

Kształt zagłówka ma znaczenie

Jeśli jesteś kierowcą, pewnie często wsiadasz do swojego samochodu i myślisz tylko o tym, która trasa będzie najszybsza lub gdzie nie będzie korków. Część z nas nie zastanawia się dlaczego nasze siedzenia czy pasy bezpieczeństwa są wykonane z takiego tworzywa i w takim kształcie.

Twórcy zagłówków stworzyli je w taki sposób, aby łatwo można było je wyciągnąć z siedzenia w razie pożaru lub utonięcia

Jeśli Twój samochód stanie w płomieniach lub wpadnie do wody, wystarczy, że wyciągniesz zagłówek i odpowiednio go chwycisz. Kształt zagłówka został opatentowany nie tylko, aby komfortowo położyć na nim głowę, ale również po to, aby wygodnie złapać go w dłoniach i wybić szybę. Jeśli drzwi samochodu się zablokują, a Ty będziesz musiał wydostać się z tonącego auta, odczep zagłówek i spróbuj jednego z dwóch sposobów na wybicie okna.

I sposób na wybicie szyby w aucie

Szyba pojazdu jest stworzona w taki sposób, aby łatwo rozbić ją od środka. Możesz spróbować wybić szybę bolcami zagłówka, lecz ta metoda może za pierwszym razem się nie powieść i będziesz musiał kilka razy uderzyć w szybkę samochodu.

II sposób na wybicie szyby w aucie

Wiadomo, że w chwili wypadku możemy być spanikowani i nie myśleć racjonalnie, jednak istnieje drugi sposób wybicia szyby. Wymaga on jednak zachowania spokoju oraz chłodnej głowy. Zagłówek wbij w ramkę szyby, a następnie pociągnij go do siebie w dół. Pod wpływem nacisku szyba pęknie.

filmik na TikToku

Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie znajdować się w tonącym samochodzie, lecz jeśli kiedyś dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, warto znać ten trik. Pokazywany jest też na TikToku:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także