PoradyProdukt za 9 zł to naturalny rozpuszczalnik. Plamy z żywicy znikną bez śladu

Produkt za 9 zł to naturalny rozpuszczalnik. Plamy z żywicy znikną bez śladu

Jak usunąć plamy z żywicy? Fot. Genialne.pl / freepik
Jak usunąć plamy z żywicy? Fot. Genialne.pl / freepik

14.10.2022 15:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ubrudzonych żywicą ubrań nie trzeba spisywać od razu na straty. Możne je jeszcze uratować. Przekonaj się jak usunąć plamy z żywicy.

Chodząc po lesie można nieopatrznie ubrudzić swoją odzież żywicą. Musisz wiedzieć, że nie wnika ona jednak głęboko w tkaninę, ale raczej osadza się na jej powierzchni. Dzięki temu plamy nie są wcale takie trudne do usunięcia.

Jak pozbyć się plam z żywicy z tkanin syntetycznych?

Najpierw pod plamę podłóż ściereczkę bądź chusteczkę higieniczną czy papierowy ręcznik. Następnie wacik kosmetyczny namocz w roztworze terpentyny oraz spirytusu (proporcja 1:1). Taką miksturą pocieraj przez chwilę plamę i odzież upierz w pralce.

Jak usunąć plamy z żywicy, fot. Unsplash
Jak usunąć plamy z żywicy, fot. Unsplash

Jak pozbyć się plam z żywicy z tkanin naturalnych?

W przypadku bawełny, spirytus lub aceton wymieszany z wodą (proporcja 3:1). Wacik namoczony roztworem przyłóż na plamę, odczekaj chwilę i odzież wypierz.

Tymczasem wełna i jedwab wymagają wyjątkowego traktowania. Weź jajko i samo białko połóż na plamę z żywicy. Następnie poczekaj kilka minut oraz upierz ubranie zgodnie z zaleceniami producenta.

Mrożenie sposobem na plamy

Jeżeli boisz się zniszczyć swoje ulubione ubranie, to włóż je do zamrażalnika. Poczekaj kilkanaście minut, aż żywica zastygnie i zwyczajnie zdrap ją z bluzki czy spodni. Dzięki temu patentowi będziesz miał większą kontrolę nad plamą i jest szansa, że w ogóle nie uszkodzisz tkaniny.

Usuwanie plam za pomocą olejka z drzewa herbacianego

Kilka kropli olejku wylej na plamę. Następnie pocieraj ją patyczkiem kosmetycznym. Całą operację powtarzaj do momentu rozpuszczenia się żywicy. Na koniec wypierz ubranie.

Jak usunąć plamy z żywicy, fot. Unsplash
Jak usunąć plamy z żywicy, fot. Unsplash

Czego nie stosować do usuwania plam z żywicy?

Do neutralizowania plam absolutnie nie stosuj żelazka. Owszem za jego pomocą upłynnisz żywicę. Jednak pod ciężarem żelazka zacznie ona wnikać jeszcze głębiej w tkaninę. Wówczas jej usunięcie będzie bardzo trudne.

Kulki z folii aluminiowej do prania. W ten sposób oszczędzisz setki złotych!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także