PoradyProsty trik, a otwarty klej Super Glue i Kropelka się nie zaklei ani nie wyschnie

Prosty trik, a otwarty klej Super Glue i Kropelka się nie zaklei ani nie wyschnie

Jak przechowywać otwarty klej kropelka fot. genialne.pl
Jak przechowywać otwarty klej kropelka fot. genialne.pl
Manuel
03.01.2023 13:48

Jaki jest najlepszy sposób przechowywania Super Glue, aby zwiększyć jego trwałość po otwarciu? Czy ma znaczenie, czy przechowuję tubę dyszy do dołu czy dyszą do góry? Wiele osób marnuje klej typu Super Glue i typu Kropelka zaraz po pierwszym użyciu, bo nie wiedzą, jak je przechować.

Klej (mało)wydajny?

Problem wspólny dla wszystkich użytkowników tego kleju to to, że najczęściej używają go tylko raz lub co najwyżej kilka razy. Zwłaszcza jeśli od jednego użycia do drugiego mija sporo czasu. Ale czasem nawet jeśli chcesz go użyć dzień później, to i tak nie jesteś w stanie z niego nic wycisnąć. Bo zakleiła się końcówka tubki - klej tam się znajdujący stwardniał tak, że nie jesteś w stanie z tym już nic praktycznie zrobić. Często jedyne co w takiej sytuacji pozostaje, to wyrzucić daną tubkę do śmietnika. A potem trzeba kupić nową. A że tego typu kleje trochę kosztują, to niemal każdego boli to po kieszeni, bo jest to mocno nieopłacalne. Ale na szczęście istnieją pewne sposobiki, by sobie z tym poradzić. Warto je zastosować, jeśli się nie chce wyrzucać za każdym razem pieniędzy w błoto.

Tak zapobiegniesz wysychaniu kleju typu Super Glue (Kropelka i podobne)

Żeby zapobiec wysychaniu tego rodzaju kleju warto wiedzieć, z czego jest zrobiony. Podstawowy składnik, z którego wykonany jest każdy klej typu Super Glue" to cyjanoakrylan, który polimeryzuje w obecności wody. I tym samym także w obecności wszelkiej wilgoci, bo nawet wilgotność powietrza wnosi już wystarczającą ilość wody, aby cyjanoakrylan mógł polimeryzować. Co ciekawe ów proces polimeryzacji jest właściwie przeciwieństwem procesu wysychania, ale rezultat tego jaki jest, każdy widzi. Dlatego najlepszym miejscem do przechowywania kleju typu Super Glue jest miejsce bardzo suche, o znikomej wilgotności powietrza (całkowicie wilgoci z powietrza niestety nie wyeliminujesz, chyba, że posiadasz prywatne laboratorium na miarę Dextera z kreskówek).

Kropelka, fot. kropelka.pl
Kropelka, fot. kropelka.pl

W wielu domach najbardziej odpowiednia będzie lodówka lub nawet zamrażarka. Praktycznie wszyscy, którzy korzystają z tego typu rozwiązania twierdzą, że dzięki niemu Super Glue jest w stanie wytrzymać 2 razy dłużej niż normalnie. Musisz jednak przy tym pamiętać o tym, że po pobycie w lodówce czy zamrażarce, Kropelka i inne kleje tego typu mogą bardzo źle zareagować na sam moment wyjęcia ich z lodówki/zamrażarki.

Aby uniknąć procesu skraplania przy wyjmowaniu Super Glue z lodówki lub zamrażarki (zamrożenie opóźni lub nawet zatrzyma polimeryzację) musimy zapakować go w szczelny pojemnik, kopertę lub torbę i pozwolić mu osiągnąć temperaturę pokojową, zanim otworzymy opakowanie. Warto też rozważyć dodanie do pojemnika z naszym klejem sporej ilości ziarenek ryżu, które to pochłoną wilgoć i uratują Twój klej.

Sztuczka z ryżem w pojemniku

Aby dodatkowo uczynić środowisko, w którym trzymamy nasz klej suchym, możemy do pojemnika do przechowywania dodać ziarenka ryżu. Wsyp ryż po prostu do środka pojemnika, a następnie włóż do niego tubkę Super Glue (najlepiej czubkiem tuby do góry). Ryż ma tę właściwość, że wyłapuje wilgoć z otoczenia. Będzie on więc dodatkowo ściągał cząsteczki wilgoci, które w innym przypadku mogłyby przeniknąć do tubki z klejem. Dzięki temu znacznie wydłużysz żywotność otwartej już tubki.

Ważna uwaga: cyjanoakrylan jest bardzo szkodliwy po połknięciu. Przechowując w lodówce lub zamrażarce trzymaj go z dala od żywności i najlepiej użyj dodatkowego pudełka izolującego. A przede wszystkim upewnij się, że twoje dzieci trzymają się z dala od lodówki.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także