PoradyProsty trik, jak szybko rozpalić grilla bez konieczności używania rozpałki

Prosty trik, jak szybko rozpalić grilla bez konieczności używania rozpałki

jak rozpalić grilla bez rozpałki fot. getty images
jak rozpalić grilla bez rozpałki fot. getty images
30.04.2023 16:39

Czy wiesz, jak rozpalić grilla bez rozpałki? Ta umiejętność uczyni Cię prawdziwym mistrzem nie tylko majówkowych posiadówek pod gołym niebem.

Jak wiadomo grillowanie to wręcz polski sport narodowy. Sezon na spędzanie czasu przy ruszcie rozpoczynamy zwykle w majówkę. To doskonała okazja do tego. Oczywiście całemu procesowi rozpalania grilla towarzyszą silne emocje. Każdy uczestnik spotkania ma na to swój sposób, który uważa za najlepszy. Jednak najczęściej sięgamy wówczas po rozpałki dostępne w sklepach. Czy jednak wiesz, że grill węglowy możesz uruchomić bez takiej rozpałki? To naprawdę możliwe.

Jak rozpalić grilla bez rozpałki?

Najpierw postaw swojego grilla na równym podłożu. Wybierz miejsce osłonięte od wiatru. Upewnij się też, że dym nie będzie leciał w stronę gości lub stołu, na którym znajduje się jedzenie. Z drugiej strony dym skutecznie odgoni komary oraz wszelkie inne owady. Następnie weź węgiel drzewny lub brykiet i ułóż z nich stożek. Teraz w środek tej konstrukcji włóż podpałkę. Może to być papier, trociny, brzozowa kora, suche patyczki, sucha trawa, sznurek konopny, wata. Na koniec podpal całą konstrukcję. Pamiętaj, aby w tym momencie nie zakrywać grilla. Daj mu się dobrze rozpalić. Musisz wiedzieć, że w środku powinien znajdować się żar, a węgiel ma się pokryć popiołem. Później dosyp jeszcze trochę brykietu lub węgla i poczekaj, aż całość zacznie się żarzyć. Wówczas załóż ruszt i połóż na nim jedzenie.

jak rozpalić grilla bez rozpałki, fot. gettyimages
jak rozpalić grilla bez rozpałki, fot. gettyimages

Jak szybko rozpalić grilla?

Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu, a grilla musisz uruchomić dość szybko, to do tego celu wykorzystaj wytłoczki po jajkach. Do wgłębieniach w wytłoczce włóż kawałki węgla drzewnego. Następnie całość polej rozpałką, zamknij wytłoczkę i połóż ją na dnie grilla (oczywiście możesz pominąć wykorzystywanie rozpałki, ale wówczas rozpalania trochę się wydłuży). Odczekaj kilka minut. Wszystko po to, aby węgiel mógł dobrze nasiąknąć rozpałką. Kiedy już uznasz za stosowane, to po prostu podpal wytłoczkę. Gotowe!

jak rozpalić grilla bez rozpałki, fot. gettyimages
jak rozpalić grilla bez rozpałki, fot. gettyimages

7 sposobów na udanego GRILLA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także