PoradyPrzetrzyj tym szyby. Okna pozostaną czyste dwa razy dłużej niż zwykle

Przetrzyj tym szyby. Okna pozostaną czyste dwa razy dłużej niż zwykle

Ocet na komary to najskuteczniejsza metoda, fot. freepik
Ocet na komary to najskuteczniejsza metoda, fot. freepik
Manuel

21.03.2023 19:45, aktual.: 21.03.2023 21:38

Święta wielkanocne mamy już za pasem. A to oznacza, że w wielu domach rozpoczęły się lub zaraz rozpoczną porządki. Pokażemy ci, jak umyć okna na wiosnę, tak byś następny raz musiał to robić dopiero za rok, a nie za pół.

Jak umyć okna, żeby pozostały dłużej czyste?

Jeżeli chcesz, żeby twoje okna potrzebowały mycia tylko raz do roku, to kluczowa jest nie sama metoda mycia, tylko ich właściwe zakonserwowanie po czyszczeniu. Pokażemy ci, jak to skutecznie zrobić za pomocą mieszanki płynu do płukania, gliceryny i wody. Najpierw zajmijmy się ich umyciem. Jak zapewne wiesz, możesz to zrobić na wiele sposobów. Oprócz specjalistycznych, z reguły drogich płynów często równie dobrze sprawdzi się:

  • ocet - to świetny, uniwersalny środek czyszczący, który znakomicie radzi sobie z wszelkim tłuszczem i brudem. A do tego ma właściwości antybakteryjne. Wymieszaj go z wodą w proporcji 1:1, a następnie weź się za mycie szyb. Warto użyć przy tym ściereczki z mikrofibry lub myjki automatycznej;
  • sok z cytryny - to też bardzo skuteczny i tani środek czyszczący. Wystarczy, że dodasz 2 łyżki soku z cytryny do 1,5 litra wody;
  • płyn do mycia naczyń - pomimo tego, że nie jest to najlepszy środek do mycia okien, to wiele osób nim się właśnie posługuje. Jeśli już do nich należysz, to pamiętaj, że wytarcie umytych okien papierowym ręcznikiem zrobi ci ogromną różnicę w walce ze smugami.
jak umyć okna, fot. freepik
jak umyć okna, fot. freepik

Konserwujemy powierzchnię okien po umyciu

Gdy już umyjesz okna, czas na zakonserwowanie ich powierzchni, tak aby brud i kurz nie chciały na niej osiadać. Będziesz do tego potrzebował roztworu składającego się z następujących składników:

  • wrząca woda – 150 ml;
  • gliceryna – 1 łyżka;
  • płyn do płukania - 50 g;

Wymieszaj je z sobą w podanych proporcjach. Następnie za pomocą gąbki lub szmatki (ale takiej, która nie pozostawia nitek!) przetrzyj jeszcze raz powierzchnię swoich okien. Zarówno płyn do płukania, jak i gliceryna mają właściwości, dzięki którym odpychają brud i kurz. A w połączeniu z sobą stanowią naprawdę silną i skuteczną mieszankę. Po przetarciu szyb okien raczej nie będziesz już potrzebował wycierać całkiem do sucha. Jest to kwestia właściwości gliceryny, która powinna sprawić, że naniesiona mieszanka sama wyschnie.

Przepis na domową piankę do czyszczenia okien

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także