12 warzyw, które prawdopodobnie przechowywałeś w zły sposób
Jak większość osób pewnie kupujesz warzywa na targu lub w sklepie, następnie pakujesz je do plastikowych reklamówek, zabierasz do domu i układasz w lodówce. I pewnie wydaje Ci się, że są one bezpieczne (w końcu znajdują się w chłodnym miejscu!), jednak nie do końca jest to prawdą...
16.03.2020 | aktual.: 16.03.2020 11:52
#1 Świeża kukurydza
Jeśli kupujesz świeżą kukurydzę najlepiej będzie jeśli nie będziesz jej trzymać przez długie dni w lodówce, lecz zjesz tak szybko jak to możliwe. Jeśli potrzebujesz przechować kukurydzę, pozostaw ją w łupce na maksymalnie 3 dni.
#2 Cebule
Powinno się je przechowywać w suchym ale chłodnym miejscu. Ze względu na to, że cebule łatwo absorbują wilgoć i mogą szybko gnić, lepiej nie trzymać ich w lodówce. Najlepszym miejscem na to warzywo jest ciemne, suche i chłodne miejsce, z dobrą wentylacją np. spiżarka, piwnica lub garaż. Warto trzymać ją osobno, ponieważ może wydzielać ostry zapach, który przejdzie na inne warzywa.
#3 Ziemniaki
Podobnie jak cebule, należy przechowywać je w zimnym, ciemnym i chłodnym miejscu. Trzymanie ich w lodówce powoduje, że skrobia zamienia się w cukry, które mogą mieć wpływ na smak i konsystencję ziemniaków. Jeśli kupujesz ziemniaki w plastikowej torbie, lepiej zastąp ją tą papierową lub workiem z juty. Ważne aby ziemniaki miały wentylacje.
#4 Liście sałaty
Kiedy sałata przez długi czas jest narażona na działanie wilgoci jej liście mogą stać się rozmiękłe i niesmaczne. Jeśli chcesz, zachować ich świeżość ważne jest, aby sprawdzić czy nie są one suche. Weź duży pojemnik do przechowywania żywności i wyłóż go ręcznikiem papierowym. Postaw sałatę na równej warstwie, przykryj papierowymi ręcznikami, następnie dodaj pokrywkę i umieść liście sałaty do lodówki. Możesz też zawinąć je w ręcznik papierowy i włożyć do woreczków strunowych.
#5 Czosnek
Czosnek nie powinien być trzymany w lodówce chociaż preferuje chłodne i zaciemnione miejsca. Najlepiej znaleźć miejsce, które jest dobrze wentylowane, lecz utrzymuje w miarę stałą temperaturę. Dobrze trzymać czosnek w siatkowej torbie.
#6 Ogórki
Ogórki nie za bardzo lubią zimno, dlatego lepiej nie trzymać ich przez dłuższy czas w lodówce. Najlepszym sposobem jest umycie ich, a następnie dokładne wysuszenie (zbyt duża ilość wilgoci sprawi, że szybciej stracą świeżość). Po przepłukaniu ogórków warto zawinąć je w ręcznik papierowy i umieścić w worek foliowy z wentylacją (najlepiej w niedomknięty woreczek strunowy), a ten do lodówki. Upewnij się jednak, że nie jest to najchłodniejsze miejsce w lodówce.
#7 Brukselka
Brukselka najlepiej zachowuje się gdy nie zostaje odłączona od łodygi. Warto przechowywać je w lodówce w misce lub pojemniku bez przykrywki. Nawet jeśli liście brukselki zwiędną, jego wnętrze wciąż nadaje się do jedzenia.
#8 Bakłażan
Bakłażan jest wrażliwy na niskie temperatury i najlepiej trzymać go w temperaturze pokojowej z dala od lodówki. Warto przechowywać go w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Nie umieszczaj go w reklamówce!
#9 Szparagi
Przechowywanie szparagów może być nieco uciążliwe, ponieważ potrzebują one dużo wody, aby zachować swoją świeżość. Najlepiej jeśli przewiążesz je wstążką i umieścisz w misce lub pojemniku z niewielką ilością wody. Jednak jeśli chcesz żeby szparagi przetrwały kilka dni, dobrze jest przykryć pojemnik plastikową torbą.
#10 Buraki
Jeśli dobrze je przechowujesz możesz trzymać je nawet do 3 miesięcy! Warto odseparować je buraki od ich zielonej części, ponieważ to może sprawić, że szybciej się popsują. Po odcięciu zielonej części umieść buraki w plastikowej torebce, zamknij i włóż do szuflady w lodówce.
#11 Seler
Seler potrzebuje pewnej hydratacji, aby zachować świeżość - gdy traci wodę, więdnie. Najlepszym sposobem przechowywania jest zapakowanie go w folię aluminiową. Warto ciasno owinąć go folią, aby wilgoć nie uciekła.
#12 Cebulka szczypiorkowa
Cebulkę można przechowywać w lodówce, a najlepszym sposobem ich przechowywania jest postawienie ich w pojemniku (np. słoiku) wypełnionym wodą oraz przykrycie całości reklamówką.