PoradyCzęsto trzesz oczy? Mało kto wie, jak brzemienny w skutkach może być ten nawyk

Często trzesz oczy? Mało kto wie, jak brzemienny w skutkach może być ten nawyk

Przecieranie oczu, fot. Freepik
Przecieranie oczu, fot. Freepik
08.06.2023 12:28

Przecieranie oczu to nawyk, który może mieć fatalne konsekwencje dla naszego wzroku. W ekstremalnych przypadkach można nawet całkowicie oślepnąć. Wyjaśniamy, co się dzieje, kiedy wykonujesz ten pozornie niewinny gest.

Najczęściej pocieramy oczy, kiedy jesteśmy zmęczeni, coś nam do nich wpadnie lub odczuwamy swędzenie. Lekarze ostrzegają jednak, że jest to nawyk, który trzeba jak najszybciej zmienić. Przecieranie oczu ma na nie fatalny wpływ i może skończyć się poważnymi problemami ze wzrokiem. Pewien lekarz opowiedział na TikToku historię 18-latka, który przez ciągłe tarcie oczu niemal całkowicie oślepł.

Co się dzieje, kiedy pocierasz oczy?

Przez przecieranie ciśnienie w oku staje się ok. 20 razy większe niż normalnie. W związku z tym łatwo doprowadzić do pękania delikatnych naczyń krwionośnych. Inną konsekwencją może być tzw. ścieczenie rogówki, czyli przesunięcie jej do przodu i nabranie stożkowego kształtu. Jest to poważne uszkodzenie, które powoduje zaburzenia widzenia. Przecieranie oczu może powodować również chroniczne mikrozadrapania, które z czasem przeradzają się w poważny problem. Tarcie suchych oczu może spowodować podrażnienia. Również w przypadku swędzenia związanego z alergią możliwe jest nasilenie objawów i wystąpienie opuchlizny oraz łzawienia. Jeśli natomiast coś wpadło ci do oka, tarcie może doprowadzić do wbicia się ciała obcego głębiej, a przez to do poważnego uszkodzenia oka.

Przecieranie oczu może mieć fatalne konsekwencje. Fot. Freepik
Przecieranie oczu może mieć fatalne konsekwencje. Fot. Freepik

Czym grozi przecieranie oczu?

Jakie skutki może mieć przecieranie oczu, pokazał na TikToku australijski lekarz Samuel Choudhury, który pod nickiem @skingapore publikuje filmy na temat różnych przypadłości. W jednym z nich opowiedział historię pacjenta, który w wieku 18-lat całkowicie stracił wzrok w jednym oku i w 2/3 w drugim oku. Jak powiedział medyk, to ekstremalny przypadek konsekwencji pocierania oczu. Jedynym ratunkiem dla młodego pacjenta był przeszczep rogówki. Choudhury zaznaczył, że nie zawsze tarcie oczu ma tak fatalne skutki, ale ponieważ narząd wzroku jest bardzo delikatny, lepiej nie ryzykować i pozbyć się tego szkodliwego nawyku.

Co robić, kiedy oczy swędzą?

Oczu ogólnie powinno dotykać się jak najrzadziej. Rób to tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne i zawsze czystymi rękoma. Jeśli czujesz swędzenie, zamiast je przecierać, zastosuj zimny kompres. Jeśli natomiast problem pojawia się regularnie, możliwe, że masz przesuszone oczy. W takim przypadku zastosuj nawilżające krople dostępne w aptekach. Jeśli jesteś alergikiem, prawdopodobnie rozwiązaniem będą leki antyhistaminowe. Możesz je stosować po konsultacji z lekarzem.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także