PoradyPrzed domem stworzyłam sukulentowy ogród. Przetrwa każdą suszę

Przed domem stworzyłam sukulentowy ogród. Przetrwa każdą suszę

sukulenty w ogrodzie, fot. Getty Images
sukulenty w ogrodzie, fot. Getty Images
Manuel
03.08.2023 16:15

Sukulenty w ogrodzie to świetny wybór zwłaszcza dla mniej doświadczonych miłośników roślin. Są z reguły niezbyt wymagające w uprawie, a potrafią wyglądać bardzo efektownie i mienić się wieloma barwnymi kolorami. Podpowiemy ci jakie rośliny wybrać do stworzenia skalniaka, czy innego efektownego kącika.

Sukulenty tak naprawdę wyglądają dobrze w ogrodzie, jeśli są sadzone w większych grupach. Pojedyncze rośliny raczej nie będą się zjawiskowo prezentowały, chyba, że masz doskonały zmysł kompozycyjny i z wszystkiego jesteś w stanie wyczarować coś ponadprzeciętnego. Podpowiemy ci jakie sukulenty warto posadzić w ogródku.

Jakie sukulenty warto zasadzić w ogrodzie?

Największą popularnością niezmiennie cieszą się oczywiście wszystkie kaktusy. Ale bardzo dobrze prezentują się ze względu na swoją barwność także rojniki lub rozchodniki. Warto sięgnąć również po aloesy, eszewerie, eonium i grubosze. Poszczególne rodzaje z jednej strony warto grupować, a z drugiej - mieszać między sobą. W ten sposób otrzymasz często niezwykłe i bardzo ładnie się prezentujące kompozycje o różnych fantazyjnych kształtach i oczywiście współgrających barwach. Wiele osób decyduje się na umieszczenie sukulentów w  pojemnikach. Możesz tutaj naprawdę zaszaleć, bo za takowy posłuży ci nie tylko sklepowa donica, ale również np. stary but, miedziane ozdobne pudełko, nieużywana już filiżanka czy blaszana puszka. Jako że sukulenty z reguły mają płytkie korzenie, to bez problemu zadomowią się w oryginalnych pojemnikach, które zastępują donice. Jeśli chodzi o materiały, to sukulenty ładnie wyglądają w otoczeniu muszli, kawałków drewna, przeróżnych kamieni czy szklanych dekoracji lub cegieł.

sukulenty w ogrodzie, fot. getty images
sukulenty w ogrodzie, fot. getty images

Jak dbać o sukulenty w ogrodzie?

Rośliny tego typu nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o podłoże. Z reguły sprawdzi się tutaj doskonale zwykła ogrodowa ziemia zmieszana z piaskiem. Nie potrzebujesz żadnych sklepowych mieszanek bogatych w składniki odżywcze. Nie trzeba też później stosować żadnych nawozów, aby sukulenty pięknie wzrosły. Jeśli zamierzasz trzymać sukulenty w donicach, to pamiętaj o porobieniu dziur na dnie pojemników i zadbaj o właściwy drenaż. Warto także regularnie usuwać suche listki, pędy oraz przekwitnięte kwiatostany.

sukulenty w ogrodzie, fot. getty images
sukulenty w ogrodzie, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także