PoradyPrzed podlewaniem storczyka zawsze patrzę na jego korzenie. One dają ważne znaki

Przed podlewaniem storczyka zawsze patrzę na jego korzenie. One dają ważne znaki

Przed podlewaniem storczyka zawsze patrzę na jego korzenie. One dają ważne znaki

05.01.2023 16:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dowiedz się jak podlewać storczyki. To podstawowa umiejętność. Dzięki niej Twoje orchidee pięknie rozkwitną i będą cieszyły oko każdego.

Storczyki zachwycają dużą gamą kolorystyczną swoich kwiatów oraz eleganckim wyglądem. Skolonizowały niemal całą kulę ziemską. Oczywiście można uprawiać je też w warunkach domowych. Trzeba jednak pamiętać, że to dość wymagające rośliny.

Jak poznać, że storczyk potrzebuje wody?

Ogólną zasadą jest, że orchidee należy podlewać co 7-14 dni. Latem należy robić to częściej (raz w tygodniu). Natomiast zimą wystarczy, że rośliny będziesz nawadniał raz na dwa tygodnie. Oczywiście przed podlewaniem najpierw dobrze przyjrzyj się podłożu. Jeżeli zauważysz, że już całkowicie przeschło (a korzenie przybrały szarawą barwę), to dopiero wtedy sięgaj po wodę. Storczyki nie tolerują przelania. Wówczas gniją ich korzenie, liście żółkną i roślina powoli zamiera.

jak podlewać storczyki, fot. Freepik
jak podlewać storczyki, fot. Freepik

Natomiast korzenie zielone oraz mięsiste sygnalizują optymalne nawodnienie. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać drewniany patyczek. Wsuń go delikatnie do doniczki i sprawdź wilgotność. Jeżeli będzie mokry, to wiadomość, że korzenie nie potrzebują wody.

Kiedy podlewać storczyki?

Storczyki podlewaj rano. Dzięki temu światło słoneczne zdąży lekko podsuszyć korzenie i nie będą one narażone na gnicie.

Jak nawadniać orchidee?

Storczyków nie należy podlewać w tradycyjny sposób, gdyż cała woda szybko spłynie na dno doniczki, a korzenie nie zdążą jej pobrać. Zrób im kąpiel. Miskę, zlew bądź wannę napełnij wodą (powinna sięgać do poziomu liści) i wstaw do niej kwiaty na ok. 30 minut. Wcześniej wyjmij je z ceramicznych osłonek. Po upływie tego czasu odstaw je na ok. 15 minut, żeby woda wyciekła z doniczek.

jak podlewać storczyki, fot. Freepik
jak podlewać storczyki, fot. Freepik

Czym podlewać storczyki?

Rośliny nie preferują wody z kranu. Jest dla nich za twarda. Do podlewania najodpowiedniejsza będzie zwykła deszczówka bądź woda destylowana. Ważne, żeby nie była ani skrajnie zimna ani gorąca. Najlepiej, aby miała temperaturę pokojową.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także