PoradyPrzed świętami zamiast dolać do zmywarki, przetrzyj nim okna. Będą błyszczące jak nigdy!

Przed świętami zamiast dolać do zmywarki, przetrzyj nim okna. Będą błyszczące jak nigdy!

mycie okien bez smug fot. freepik
mycie okien bez smug fot. freepik
Manuel
29.03.2023 12:37, aktualizacja: 29.03.2023 13:36

Wielkanoc tuż za pasem, porządki w domach za niedługo osiągną punkt kulminacyjny. Jedną z rzeczy, na które na pewno masz najmniejszą ochotę, jest czyszczenie okien. Pokażemy ci, wygląda mycie okien bez smug. Istnieje na to kilka dobrych sposobów.

Sprawdzone sposoby na mycie okien bez smug  - 5 kroków

Jeśli będziesz się ich trzymał, to znacznie ułatwisz sobie pracę i osiągniesz swój cel bez nadmiernego wysiłku:

Wybierz właściwy dzień i godzinę

Jeśli nie chcesz się dodatkowo męczyć z myciem okien, to ważne są warunki atmosferyczne, w jakich to zrobisz. Jest dużo trudniej umyć idealnie okna nie tylko wtedy, kiedy na dworze panują jeszcze w nocy przymrozki. Bardzo ważne jest także to, aby nie myć okien w słońcu. Jeśli to robisz w momencie, gdy promienie padają bezpośrednio na szybę, to będą niestety w trakcie mycia powstawać brzydko wyglądające ślady po kroplach, zacieki, a także smugi, bo woda pod wpływem słońca będzie szybciej parować. Najlepiej więc na mycie okien przeznacz pochmurny, ale bezdeszczowy dzień, albo przynajmniej porę, kiedy promienie nie padają bezpośrednio na szyby.

mycie okien bez smug, fot. freepik
mycie okien bez smug, fot. freepik

Dobierz odpowiednią szmatkę

W przypadku mycia okien wiele osób uważa, że bezkonkurencyjna jest ściereczka z mikrofibry. Mniej już osób wie, że równie dobrze sprawdza się jednak także użycie nylonu, np. starych nylonowych rajstop. Obydwa te materiały z łatwością zbierają i chłoną z powierzchni okien zarówno brud, jak i wodę. Niektórzy twierdzą wręcz, że można umyć okna tylko za ich pomocą i wody - bez użycia detergentów. Wybór pozostawiamy tu tobie.

Mycie okien bez smug - nakładamy warstwę ochronną

Jeżeli chcesz, to po umyciu okien (lub w trakcie tego procesu) możesz nałożyć warstwę ochronną, która sprawi, że okna będą dłużej czyste, bo nie będzie tak chętnie osadzał się na nich brud i kurz. Jak to się robi? Wiele osób nakłada w tym celu w końcowym procesie mycia na okna warstwę gliceryny. Dobrym zamiennikiem jest tu także płyn do zmiękczania tkanin i zimowy  płyn do spryskiwaczy. Najprostszą metodą jest rozcieńczyć którąś z tych substancji odrobiną wody i umycie za pomocą powstałej mieszanki powierzchni szyb.

mycie okien bez smug, fot. freepik
mycie okien bez smug, fot. freepik

Okna zrobione "na błysk"

Ciekawym pomysłem na walkę ze smugami jest użycie nabłyszczacza do zmywarki. Posiada on w swym składzie substancje, które rozpuszczają tłuste osady i przyczyniają się do wydobycia błysku ze szkła. Wystarczy wymieszać go z wodą (w proporcjach mniej więcej 1:10) i za jego pomocą umyć okna.

Czyste szyby jak u mamy - stosujemy ocet

Zdaniem niektórych tak naprawdę nie ma skuteczniejszej metody na umycie okien niż zrobienie tego tak, jak robiły to nasze matki i babcie. A te często do mycia okien używały przede wszystkim octu rozpuszczonego w wodzie (w proporcjach 1:5). Jeżeli chcesz być już całkiem retro, to możesz przy tym sposobie na końcu zastosować czarno-białe gazety do wytarcia okien do sucha. Ich farba drukarska chłonie wodę w sposób, który utrudnia powstawanie smug.

Przed wizytą gości wrzucam kulę do WC. Wykonanie jej kosztuje grosze, a cała łazienka pachnie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także