PoradyPrzed świętami przetrzyj tym płytki w łazience. Będę czyste i bez pleśni

Przed świętami przetrzyj tym płytki w łazience. Będę czyste i bez pleśni

czym i jak czyścić płytki łazienkowe fot. genialne.pl
czym i jak czyścić płytki łazienkowe fot. genialne.pl
Manuel
06.04.2023 13:23

Łazienka to pomieszczeniem, które ze względu na bakterie i zarazki powinno być najczystszym w całym naszym domu. Często jednak niestety tak nie jest. Podpowiemy ci, czym i jak czyścić płytki w łazience. Ta prosta mieszanka sprawdza się lepiej niż większość płynów.

To może szkodzić twoim kafelkom

Obecnie bardzo dużo osób przy czyszczeniu zdaje się na środki chemiczne zawierające mikrogranulki. Jednak część ekspertów twierdzi, że nie jest to najlepszy wybór, ponieważ takie specyfiki - ich zdaniem - tylko optycznie dobrze wyczyszczą łazienkowe płytki. A tak naprawdę mikrogranulki nie nadają się do czyszczenia płytek i zwłaszcza fug między nimi. Lepiej jest więc stosować inne produkty, które są z reguły zarazem tańsze. Świetnie sprawdza się tutaj kilka naturalnych, domowych mieszanek, które możesz przygotować samemu.

Czym i jak czyścić płytki w łazience? To rzeczy idealnie się sprawdzają

Oto domowe mieszanki, które zdaniem wielu osób sprawdzają się równie dobrze lub nawet lepiej od sklepowych płynów:

Czym czyścić płytki w łazience, fot. getty images
Czym czyścić płytki w łazience, fot. getty images

Kwasek cytrynowy z wodą

Kwasek cytrynowy ma działanie wybielające i nabłyszczające, a do tego skutecznie rozpuści wszelkiego rodzaju zacieki i brud. Co więcej, chroni on powierzchnię przed rozwojem pleśni i grzybów, o które w łazience bardzo łatwo, zwłaszcza jeśli nie jest ona należycie wietrzona i często zalega w niej wilgoć. Kwasek cytrynowy świetnie nadaje się do łazienek, gdzie są białe lub jasne płytki. Jeśli chcesz je nim wyczyścić, to wystarczy, że zmieszasz kwasek z wodą w proporcjach dwie łyżki kwasku cytrynowego na jeden litr wody. Następnie wystarczy, że chwycisz za mopa lub większą gąbkę, zakasasz rękawy i weźmiesz się do roboty. W mig umyjesz płytki za pomocą tego produktu

Ocet z wodą do mycia płytek

Jeżeli nie masz w łazience białych, jasnych płytek, albo po prostu nie masz kwasku cytrynowego pod ręką, to dobrą alternatywą dla niego będzie ocet (o ile nie drażni cię zbytnio jego zapach. Ten problem można wyeliminować, jeśli dodasz odrobinę dowolnego olejku eterycznego do roztworu). Wymieszaj go z wodą w proporcjach 3:1, a następnie umyj podłogę lub użyj większej gąbki do płytek na ścianach. Ocet również zabezpiecza płytki przed powstaniem na ich powierzchni pleśni, a do tego je nabłyszcza. Przy tej mieszance musisz jednak uważać, żeby nie stosować jej za często, bo doprowadzisz do zmatowienia płytek.

Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także