PoradyLajfhakiPrzed użyciem igły, zrób ważną rzecz. Patent pielęgniarki na wyjęcie dziecku drzazgi

Przed użyciem igły, zrób ważną rzecz. Patent pielęgniarki na wyjęcie dziecku drzazgi

jak usunąć dziecku drzazgę, fot. Getty Images
jak usunąć dziecku drzazgę, fot. Getty Images

04.10.2023 11:44

Każdy, kto kiedykolwiek ją miał z pewnością pamięta ten ból. Równie, a niekiedy nawet bardziej traumatyzujące było jej wyciąganie z placów. Dlatego sprawdź jak usunąć dziecku drzazgę bez zbędnych męczarni.

Wielu z nas widząc drzazgę w palcu, z pewnością sięga po igłę do szycia. Jednak nie każdy wie o tym, co zrobić przed przystąpieniem do domowego zabiegu. Oczywiste jest to, że drzazgę należy usunąć, jak najszybciej, ponieważ jest tzw. ciałem obcym. Mimo to, dla niejednego opiekuna może być to nie lada wyzwanie.

Jak usunąć dziecku drzazgę?

Na początek warto nie poddawać się emocjom dziecka, ponieważ często lubi ono wyolbrzymiać ból. Najlepiej jest sięgnąć po płyn do dezynfekcji, ale taki, który nie zawiera w sobie spirytusu. W przeciwnym razie dodatkowo podrażni on uszkodzony naskórek i da efekt odwrotny od zamierzonego. Dopiero kiedy miejsce zostało odkażone, możemy przechodzić do dalszych etapów wyciągania drzazgi. Teraz należy sięgnąć po miseczkę i nadać do niej ciepłej wody, a potem wycisnąć kilka kropli mydła w płynie. Do tak przygotowanego roztworu wkładamy rękę i moczymy przez około 20 minut. Pod wpływem ciepła naskórek zacznie pęcznieć, a połączenia między komórkami się rozsuną. Pomoże to na o wiele szybsze usunięcie drzazgi, ponieważ tkanka stanie się elastyczna. Na koniec pozostaje wziąć igłę i ją również zdezynfekować przed użyciem. W ten sposób drzazga zniknie bez bólu.

Pozostałe triki na usunięcie dziecku drzazgi

  • Na początek należy zmieszać sodę oczyszczoną z wodą na gęstą papkę, a następnie nanieść ją na zainfekowane miejsce. Teraz trzeba owinąć skórę gazą oraz bandażem i pozostawić na kilka godzin. Dzięki sodzie skóra zmięknie, co ułatwi wyciągnięcie drzazgi. W ten sposób zapobiegniemy stanowi zapalnemu, a także pozbędziemy się odłamka bez bólu.
  • Warto miejsce na skórze posypać solą Epsom, dzięki niej drzazga szybko wyjdzie na powierzchnię bez dłubania igłą.
  • Do wyciągnięcia drzazgi można wykorzystać aplikator do podawania leków. Często jest on załączony do m.in. syropów. Wystarczy przyłożyć go do uszkodzonego miejsca i zaciągnąć powietrze. Pod wpływem zassania drzazga sama wyjdzie ze skóry.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także