PoradyLajfhakiPrzed wizytą gości rozsypałam to na dywanie. Byli przekonani, że jest nowy!

Przed wizytą gości rozsypałam to na dywanie. Byli przekonani, że jest nowy!

Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Fot. Genialne.pl
Jak wyczyścić dywan domowym sposobem? Fot. Genialne.pl
01.08.2023 14:23

Zastanawiasz się, jak czyścić dywan i pozbyć się z niego nieprzyjemnych zapachów? Cóż, tak naprawdę potrzebujesz do tego zaledwie jednego produktu. To prosty sposób na odświeżenie dywanu na przykład w chwili, gdy rodzina zapowiedziała wizytę.

Niektóre osoby cenią surowe piękno gołych podłóg, jednak są i takie, które nie wyobrażają sobie swojego mieszkania bez dywanów. Dla nich to nieodłączny element wystroju, który dodaje pomieszczeniu przytulności i ciepła. Co więcej, chodzenie po miękkim dywanie to prawdziwa przyjemność. Niestety, dywany mają jedną dość istotną wadę — szybko chłoną wszelkie zapachy i łatwo się brudzą. Jest jednak prosty sposób, by doprowadzić je do porządku.

Jak czyścić dywan? To łatwiejsze niż sobie wyobrażasz

Zastanawiasz się, jak pozbyć się brzydkiego zapachu z dywanu? Jeżeli nie pachnie tak, jakbyś tego chciał, to koniecznie musisz temu zaradzić. Rozwiązanie jest proste — weź sodę oczyszczoną i posyp nią obficie dywan. Następnie zostaw całość na noc. Rano za pomocą odkurzacza usuń cały proszek. Po tym zabiegu przekonasz się, że dywan nie wydziela już nieprzyjemnej woni, jest odświeżony i wygląda zdecydowanie lepiej. To oczywiście wszystko za sprawą sody, która ma magiczne właściwości pochłaniania zapachów.

domowy sposób na pranie dywanu fot. freepik
domowy sposób na pranie dywanu fot. freepik

A jak czyścić dywan, jeśli pojawiły się na nim plamy?

  • Co zrobić, gdy na dywanie pojawią się tłuste plamy? Wystarczy posypać je mąką ziemniaczaną lub talkiem. Następnie odczekaj 24 godziny i usuń proszek. Te produkty powinny skutecznie wchłonąć cały tłuszcz.
  • A co jeśli na dywanie są plamy z kawy i herbaty? W tym przypadku plamę od razu osusz papierowym ręcznikiem i zapierz wodą z mydłem. Musisz pamiętać, że im szybciej zabierzesz się za czyszczenie zabrudzeń, tym większą masz szansę na ich wywabienie.
  • A jak usunąć wosk z dywanu? Najpierw na woskowej plamie połóż papier do pieczenia. Później nagrzej żelazko i kilkakrotnie przejeżdżaj nim po papierze. Gorąca stopa żelazka roztopi zastygły wosk, zostanie on wchłonięty przez papier.
  • A co zrobić z plamą z wina? Szybko zasyp ją solą. Następnie poczekaj, aż wchłonie całe wino. Na koniec odkurz dywan. Jeśli plama wciąż jest widoczna, to zapierz ją dodatkowo wodą z mydłem.
Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także