Porady11 przedmiotów codziennego użytku, których nie da się recyklingować. Wciąż trafiają do złych śmietników

11 przedmiotów codziennego użytku, których nie da się recyklingować. Wciąż trafiają do złych śmietników

Segregacja śmieci budzi wiele kontrowersji. I chociaż wiemy do jakiego pojemnika wyrzucać jakie śmieci, okazuje się, że jednak nie jest to wcale tak oczywiste.

11 przedmiotów codziennego użytku, których nie da się recyklingować. Wciąż trafiają do złych śmietników

19.08.2020 | aktual.: 19.08.2020 12:32

Mamy obecnie kilka pojemników do segregacji odpadów: osobny do tworzyw sztucznych i metali, osobny na papier, osobny na szkło kolorowe i szkło białe, osobny na bio odpady i osobny na odpady mieszane.

Jednak recykling to dość skomplikowany proces i coraz więcej firm przetwarzających odpady wymaga dostarczania odpowiednio posegregowanych śmieci, bez zanieczyszczeń. O jakie zanieczyszczenia chodzi? I jakie błędy popełniamy przy segregacji? Dlaczego śmieci posegregowane w większości okazują się odpadami zmieszanymi?

1. Torby foliowe, tzw. reklamówki

Torby foliowe są zrobione z cienkiego plastiku i często podczas przetwarzania plastikowych opakowań mogą zablokować maszynę do jej przetworzenia. Co prawda jeszcze nie widziałam u nas możliwości oddzielenia cienkiego plastiku w postaci foliowych reklamówek od grubszego i twardszego, z którego często są robione inne opakowania, ale i tak wiadomo, że reklamówki foliowe to największy obecnie śmieciowy problem.

Jeżeli w torbie foliowej zbieramy odpady bio, po wyrzuceniu ich do odpowiedniego pojemnika worek po nich powinien zostać wyrzucony do odpadów zmieszanych, nie do plastiku, gdyż jest zbytnio zanieczyszczony.

freepik.com
freepik.com

2. Pudełka do pizzy

Kartonowe opakowania do pizzy po zjedzeniu pizzy często lądują w odpadach na papier. Jednak jeżeli karton jest brudny, a przede wszystkim zatłuszczony, nie nadaje się do recyklingu. Należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych. Albo je u siebie zostawić na kompoście.

Tak samo inne jednorazowe opakowania na żywność - jeżeli już są zatłuszczone, wyrzucamy je do odpadów zmieszanych.

A jeżeli opakowania są błyszczące wewnątrz, to jest to już element z domieszką plastiku - wtedy taki pojemnik, o ile jest czysty, wyrzucamy do odpadów plastikowych.

pinterest.com
pinterest.com

3. Opakowania na prezent

Błyszczące, szeleszczące papiery i wstążki nie nadają się do recyklingu. Wyrzucone do odpadów papierowych mogą zanieczyścić cały pojemnik papieru według norm odbiorcy.

A jeżeli nie wiesz, czy dany papier to naprawdę papier, zgnieć go w kulkę. Papier da się zgnieść. Ten z domieszką plastiku nie da się zgnieść w kulkę.

Wybieraj więc zwykły papier do pakowania prezentów, nielaminowany.

pinterest.com
pinterest.com

4. Małe metalowe elementy

Różne metalowe zakrętki, opakowania po cukierkach, te świecące sreberka, nadają się teoretycznie do recyklingu, ale ich rozmiar sprawia spory kłopot. Jeżeli mają zostać ponownie wykorzystane, lepiej zbierać je do jednego małego pojemnika, jak na przykład puszka i wtedy wyrzucić. Albo zawijać w folię aluminiową i tworzyć z tego kulę.

5. Paragony

Paragony to przecież papier. Ale zawierają bisfenol. Wiemy już, że jest szkodliwy dla zdrowia, bo jest rakotwórczy. Przetwarzając więc paragony zanieczyszczamy tą substancją powstające z recyklingu produkty. Najlepiej w ogóle unikać paragonów, jeżeli tylko jest Ci on nie potrzebny.

freepik.com
freepik.com

6. Resztki jedzenia w różnych pojemnikach

Oczywiście nie musimy szorować pojemników, które idą do śmieci, ale nie jest wskazane, aby zawierały one resztki jedzenia, zwłaszcza tych tłustych. Jest to tak samo istotne, jak wybór odpowiedniego pojemnika na śmieci.

7. Zniszczone naczynia

Talerze, kubki, kieliszki, nawet lustra mogą być wykonane z różnych komponentów, których temperatura topnienia znacznie się różni. Dlatego, nawet jeśli nam się wydaje, że pęknięty talerz możemy wyrzucić do pojemnika na szkło, nie róbmy tego.

pinterest.com
pinterest.com

8. Pieluchy jednorazowe

Nawet czyste, niezużyte pieluchy i tak należy wyrzucać do pojemników zmieszanych. Są one tworzone z tylu różnych tworzyw, że nie nadają się do recyklingów ani tym bardziej do kompostowania.

pinterest.com
pinterest.com

9. Drobne, podarte kawałki papieru

Okazuje się, że drobne kawałki papieru nie nadają się do recyklingu, bo są trudne do wychwycenia przez maszyny, ale - możemy je zostawić u siebie do kompostowania!

Jeżeli nie masz własnego kompostownika, zbieraj drobne papierki w jednym większym opakowaniu papierowym.

10. Jednorazowe kubki do gorących napoi

Papierowe kubki do kawy zawierają folię, przez co są odporne na gorące płyny i nas nie parzą. Nie nadają się więc do odpadów papierowych.

pinterest.com
pinterest.com

11. Opakowania mrożonek i niektórych napoi

Opakowania do lodów i większość papierowych opakowań napoi, a nawet mleka wyłożonych jest warstwą folii. Dlatego wiele takich opakowań wyrzucamy do pojemników na plastiki, chociaż często trudno oddzielić z nich plastik.

Jakie jeszcze problemy z recyklingiem Cię spotykają?