DIYDla dzieci15 rzeczy niebezpiecznych dla dzieci. Są zagrożeniem dla każdego malucha

15 rzeczy niebezpiecznych dla dzieci. Są zagrożeniem dla każdego malucha

15 rzeczy niebezpiecznych dla dzieci. Są zagrożeniem dla każdego malucha
Katarzyna
27.08.2022 08:28

Posiadanie dziecka wiążę się z naprawdę ogromną odpowiedzialnością! Oczywiście, dzieci to największy skarb na świecie dlatego też ważne aby odpowiednio o nie zadbać i zabezpieczyć swój dom przed ich małymi, ciekawskimi rączkami. Niebezpieczne przedmioty czyhają na dzieci nawet tych niespodziewanych miejscach. Nawet rzeczy, które z pozoru wydają się bezpieczne mogą zrobić krzywdę.

Oto lista rzeczy, która może być niebezpieczna dla Twojego malucha. Lepiej sprawdzić czy w Twoim domu wszystko na pewno jest bezpieczne.

#1 Tabletki wyglądające jak cukierki

instagram.com/imtrashkat / instagram.com/mizzluv3r
instagram.com/imtrashkat / instagram.com/mizzluv3r

Według badań okazuje się, że wielu dorosłych ma często problem w odróżnieniu słodyczy od tabletek, więc nie powinno dziwić, że i dzieci, które nie potrafią czytać, są w stanie pomylić leki od łakoci. Pamiętaj, żeby zawsze trzymać lekarstwa z dala od dzieci, najlepiej w zabezpieczonych butelkach z etykietkami i oznaczeniami.

#2 Opaski na głowę

instagram.com/little.french.beau
instagram.com/little.french.beau

Urocze opaski na głowę to bardzo modny dodatek, który rodzice lubią zakładać swoim dzieciom. Niestety to co wygląda pięknie na zdjęciach może mieć przykry efekt - uciskająca opaska może powodować dyskomfort dla najmłodszych. Zdarza się, że delikatna skóra główki dziecka została podrażniona przez mocno opinającą gumkę. Opaska może sprawiać dziecku ból, a przypadkowo ściągnięta z głowy doprowadzić do zadławienia lub uduszenia.

#3 Niebezpieczne dla dzieci są nasze damskie otwarte torebki

wikimedia.org / wikimedia.org
wikimedia.org / wikimedia.org

Torebka jest niezbędnym elementem - zwłaszcza młodej matki. Oprócz zapasu pieluch, worków, smoczków i innych rzeczy dla dziecka, w torebce mogą znajdować się przedmioty niebezpieczne dla maleństwa jak np. lekarstwa, perfumy, kosmetyki do makijażu itp. Upewnij się, że nie zostawiasz swojego dziecka w pomieszczeniu z otwartą torebką lub że dziecko nie da rady samo otworzyć torby.

#4 Kubki niekapki

wikimedia.org
wikimedia.org

Butelki, smoczki i kubki mogą być niebezpieczne dla dzieci - zastanawiasz się w jaki sposób? Okazuje się, że większość urazów doznawały dzieci poniżej pierwszego roku życia (było to aż 66%!). Tak małe dzieci nie potrafią jeszcze utrzymać się na własnych nogach, jednak sporo maleństw próbuje już postawić pierwsze kroki. To właśnie wtedy dochodzi do urazów ze względu na potknięcia czy upadki. Zaleca się pilnowania dzieci, aby nie trzymały w rękach kubków czy smoczków, podczas chodzenia czy biegania.

#5 Kołyski, kojce, trampoliny

Cerebos / reddit
Cerebos / reddit

Rodzice często instalują łóżeczka, kojce i kołyski dla najmłodszych, aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo. Jednak zamiast cieszyć się bezpieczeństwem takie kojce mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzieci często spinają się w kojcach co prowadzi do licznych kontuzji - aż 40% obrażeń dotyczy głowy i szyi.

#6 Chodzik dla niemowląt

wikimedia.org
wikimedia.org

Chodziki dla dzieci pomagają im się poruszać i uczą jak utrzymać się na nogach, jednak według pewnych badań, mogą one przyczynić się do złamań czaszki. Ryzyko urazu jest 12 razy większe niż urazów głowy niezwiązanych z chodzikami (dotyczy to głównie dzieci do pierwszego roku życia). Dzieje się tak dlatego, że dzieci mogą upaść razem z chodzikiem ze schodów lub piętra.

#7 Niebezpieczne balony

wikimedia.org
wikimedia.org

Balony są kolorowe i powszechnie znane na przyjęciach urodzinowych dla dzieci. Są także zaliczane do przedmiotów niebezpiecznych dla dzieci. Jednak są one niebezpieczne dla małych dzieci, ponieważ mogą przyczynić się do uduszenia i to aż na dwa sposoby. Jednym z nich jest zasysanie nie napompowanych balonów w celu nadmuchania ich, a drugim jest żucie pękniętych kawałków balonu.

#8 Farba

wikimedia.org / wikimedia.org
wikimedia.org / wikimedia.org

Zadbaj o to, aby farba na ścianach i drzwiach Twojego domu nie była wyszczerbiona i aby dziecko nie próbowało zjeść odpadających kawałków! Zjedzenie farby może prowadzić do zatrucia ołowiem, które może uszkodzić pracę mózgu, spowolnić rozwój oraz powodować problemy ze słuchem i mową.

#9 Przybory do malowania

wikimedia.org
wikimedia.org

Przybory do malowania to przedmioty które także mogą być niebezpieczne dla dzieci. Tworzenie obrazów i rozwijanie kreatywności dzieci jest świetnym zajęciem od najmłodszych lat jednak przy takiej zabawie warto pilnować swoim pociech i sprawdzać czy zabawa przebiega prawidłowo. Dzieci mogą gryźć pędzle lub próbować zjeść farby - dodatkowo warto zwrócić uwagę czy barwniki nie mają duszącego i nieprzyjemnego zapachu, który może podrażnić wrażliwe nosy dzieci.

#10 Monety

reddit.com / wikimedia.org
reddit.com / wikimedia.org

Dzieci w wieku poniżej 6 lat mają tendencję do połykania wielu drobnych przedmiotów, ale monety są jedne z najczęstszych. We wszystkich grupach wiekowych najczęściej spożywaną monetą był grosz - uważaj gdzie trzymasz drobne monety i zawsze sprawdzaj czy nie monety nie leżą luźno na stołach!

#11 Zabawki doczepiane do fotelików samochodowych

instagram.com/trixie.baby / wikimedia.org
instagram.com/trixie.baby / wikimedia.org

Zabawki i dodatki, do zabawek np. lusterka są często sprzedawane razem z fotelikami samochodowymi. Takie dodatki mogą być niebezpieczne, ponieważ plastikowe czy szklane elementy mogą się popsuć i wbić w delikatne ciało dziecka, a także odprowadzić do zadławień.

#12 Niebezpieczne dla dzieci detergenty w kapsułkach

twitter.com
twitter.com

Małe kolorowe kapsułki do prania są często podobne do pysznych cukierków. Nic więc dziwnego, że dzieci mogą się pomylić - dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie detergentów poza zasięgiem pociech! Płyn z kapsułek jest niebezpieczny, może powodować zatrucie, problemy z oczami czy podrażnienie gardła.

#13 Niebezpieczne dla dzieci baterie

brightside.me
brightside.me

Błyszczące i podobne do cukierków baterie guzikowe są spożywane przez dzieci ponad 2500 razy! Niektóre rodzaje baterii, po połknięciu, wymagają pilnego usunięcia endoskopowego. Zawsze uważaj gdzie odkładasz baterię, a w razie połknięcia ich przez dziecko natychmiast udaj się na pogotowie.

#14 Bramki dla dzieci

instagram.com/dmconverse0824
instagram.com/dmconverse0824

Bramy dla dzieci także są zaliczane do przedmiotów, które mogą być niebezpieczne dla dzieci. Mają one służyć ochronie dzieci przed zagrożeniami domowymi, niestety, badanie przeprowadzone przez Academic Pediatrics pokazuje, że dzieci w wieku poniżej 2 lat bardzo często ulegały wypadkom ze względu na wspinanie się po bramkach.

#15 Niektóre słodycze

Don Victor / twitter
Don Victor / twitter

Zdarzały się poparzenia jamy ustnej od cukierków i lizaków, zwłaszcza tych kwaśnych... Takie coś spotkało 7-latka z Australii. Na języku wypaliło mu dziurę

Uważasz, że te przedmioty są niebezpieczne dla dzieci? Które z nich masz w swoim domu i co robisz, aby Twoje dziecko było bezpieczne?
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także