Jak zrobić krochmal – przepis i zastosowanie w domu
Co zrobić, by tkanina po wypraniu nie gniotła się, nie wchłaniała szybko wilgoci i pozostawała dłużej czysta? Starsze gospodynie na pewno nie miałyby problemu z odpowiedzią na to pytanie! Rozwiązaniem byłoby tu użycie krochmalu. Obecnie specyfik ten można kupić gotowy w sklepach, nie jest to jednak konieczne – jego przyrządzenie w warunkach domowych jest po prostu banalne. Zatem jak zrobić krochmal? Oto kilka sprawdzonych przepisów i porad, do jakich tkanin i jak go stosować.
01.03.2020 | aktual.: 01.03.2020 20:34
Jak zrobić krochmal - przepis
Krochmal to mieszanka (przeważnie) skrobi roślinnej, najczęściej ziemniaczanej, połączona w odpowiednich proporcjach z wodą. Zanim przygotujecie sam krochmal, należy zastanowić się, jaki materiał poddacie jego działaniu. To do jego typu należy dobierać składniki i ich proporcje. Ważny jest też efekt końcowy, który chcecie osiągnąć. Im sztywniejszy, bardziej utrwalony ma być materiał, tym wyższe powinno być jego stężenie.
Krochmal - przepisy
Istnieją różne rodzaje krochmalu. Wszytko zależy od składników, na których bazują. Mniej popularnymi są:
Krochmal z cukru:
który nadaje się jedynie do bardzo delikatnych materiałów, jak tiul i firany; przygotowuje się zagotowując wodę i cukier w proporcjach 1:1.
Krochmal z ryżu:
który stosować można do białej bielizny bawełnianej, koszul, bluzek i serwetek; sporządza się do gotując 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody, następnie roztwór rozcieńcza się wodą – w przypadku bielizny i koszul jest to proporcja 1:4, dla serwet 1:2;
Krochmal na bazie skrobi ziemniaczanej:
To najpopularniejszy i najczęściej stosowany rodzaj krochmalu. Ma on wiele zastosowań. Może być wykorzystany do krochmalenia przede wszystkim pościeli, obrusów, serwetek i wszelkiego rodzaju robótek ręcznych, ścierek, a także ubrań, jak sukienki, bluzki i koszule.
Krochmal przepis
Jak zrobić krochmal? Oczywiście w zależności od oczekiwanego efektu należy dobrać odpowiednie proporcje mąki ziemniaczanej i wody:
- krochmal do ubrań będzie to łyżeczka mąki na litr wody,
- krochmal do pościeli, serwet, obrusów i ścierek będzie to łyżka mąki na litr wody,
- krochmal do kołnierzyków i mankietów koszul będzie to 1,5 łyżki mąki na litr wody.
W przypadku wszystkich proporcji przyrządzanie wygląda zawsze tak samo. Należy:
- odmierzyć litr zimnej wody
- odlać z niego szklankę wody, resztę zagotować
- zanim woda zacznie wrzeć, w odmierzonej ilości należy rozmieszać porcją mąki ziemniaczanej
- gdy woda zacznie się gotować, należy wlać do niej roztwór mąki, cały czas energicznie mieszając, żeby nie zrobiły się grudki,
- krochmal jest gotowy, gdy zgęstnieje.
Tak przygotowany domowy krochmal można albo wlać do pralki – po zakończeniu programu, na świeżo wyprane rzeczy – i nastawić ją na dodatkowe płukanie, albo (dla uzyskania wyjątkowo mocnego efektu) moczyć w lekko ostudzonym gęstym roztworze poszczególne rzeczy. Sprawi on, że tkaniny na dłużej zachowają swoją świeżość, nie będą wchłaniały wilgoci (np. potu), będą też znacznie sztywniejsze.
Krochmal - zastosowanie w domu
Należy pamiętać, że nie wszystkie materiały należy krochmalić. Krochmal do pościeli sprawdzi się tylko w przypadku grubej, płóciennej, wykonanej z lnu albo bawełny (nie satyny bawełnianej!). Ciężko jednak będzie stwierdzić, że stanie się ona przyjemna w dotyku...
Domowy krochmal sprawdzi się za to doskonale do usztywnienia wszelkiego rodzaju serwetek, obrusów czy robótek ręcznych. Nada mim kształtu, utrwali ich świeżość. Z kolei w przypadku ścierek uchroni je przed trwałymi zabrudzeniami, choć początkowo zmniejszy ich chłonność.
Jak zrobić krochmal do firanek?
Poprzez zrobienie krochmalu nasze tkaniny zyskają świeży połysk oraz zwiększą odporność na brud i bakterie. Dlatego jeśli chcesz aby Twoje firanki i zasłony wyglądały pięknie i były wolne od kurzu, wilgoci i zanieczyszczeń, warto zastanowić się nad ich wykrochmaleniem. Jak więc zrobić krochmal do firanek i jak poprawnie go użyć? Możesz przygotować krochmal ryżowy lub z mąki ziemniaczanej, a także zastosować mieszaninę obu (w proporcji 1:2).
Krochmal ryżowy przygotujesz gotując 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody. Po odcedzeniu, wykorzystaj mętną wodę do przygotowania krochmalu. Krochmal ryżowy najlepiej nadaje się do firanek bawełnianych i lnianych. Najlepszą konsystencję uzyskasz z proporcji 1/3 zawiesiny oraz 2/3 wody. Jeśli krochmal będzie gęstszy, spowoduje to intensywniejsze sztywnienie firan. Warto dodać do krochmalu 1 lub 2 łyżki mleka, co spowoduje wybielenie tkaniny.