Przestałam wieszać jemiołę na święta, gdy tylko o tym się dowiedziałam
W naszym kraju coraz popularniejsze staje się wieszanie w domu na święta pewnej roślinki nad drzwiami. Jest nią oczywiście jemioła. W mediach społecznościowych pojawiła się ostatnio jednak informacja, że lepiej jest tego nie robić, gdyż może być groźna dla naszego zdrowia. Ile w tym prawdy?
Co to w ogóle za roślina ta jemioła?
Jemioła jest uważana za wiecznie zieloną roślinę hemipasożytniczą. Jako roślina pasożytnicza przyczepia się do drzew i żywi się nimi. Zbiera się ją dla jej jagód, liści i łodyg. Zielarze używają jemioły do produkcji ekstraktów ziołowych, które mają pewne efekty fizjologiczne. Odmiana najszerzej rozpowszechniona w Europie rośnie na pospolitych drzewach, takich jak jabłonie, dęby, sosny i wiązy. Rośliny jemioły tworzą skupiska lub "krzaki" na tych drzewach, czasami nazywane "miotłami czarownic". W chłodniejszych miesiącach, w tym przez całą zimę, na gałęziach rosną również jagody, które przyciągają różne ptaki.
Kontrowersje wokół jemioły - dlaczego ludzie nie chcą jej wieszać?
Niechęć niektórych ludzi do jemioły bierze się głównie z 2 źródeł. Po pierwsze, chodzi po fakt, że jest pasożytem. Skoro żyje kosztem innych roślin, to pewnie stanowi też jakieś zagrożenie dla człowieka? Jest to błędne myślenie, powieszona gdziekolwiek w domu jemioła nie stanowi żadnego zagrożenia dla domowników, o ile jej w dużych ilościach nie zjedzą.O ile nie będą miały z nią większego, bliskiego kontaktu małe dzieci i domowe zwierzęta, to można ją całkowicie bezpiecznie wieszać.
A dlaczego nie można jej jeść? Niektórzy zdają sobie sprawę, że jemioła ma właściwości lecznicze, więc ten fakt może szczególnie dziwić. Prawdą jest jednak, że gałązki jemioły zawierają pewną ilość toksycznych substancji. I jeśli z jakiegoś powodu, ktoś by ich sporo zjadł to mogłoby się to odbić negatywnie na jego wątrobie oraz trzustce. O ile jednak nie mamy zamiaru robić sobie z tego ziela obiadu, to nie będzie ono stanowić dla nas żadnego zagrożenia.
Jemioła i jej dobroczynne właściwości
Warto również dodać, że jemioła, odpowiednio spreparowana i zastosowana ma dobroczynne właściwości. Kiedyś była szeroko stosowana w medycynie ludowej na różne przypadłości. Nawet i obecnie ekstrakt z liści i pędów używa się do leczenia nadciśnienia i miażdżycy. Wiele badań wskazuje, że wyciąg ten wykazuje działanie przeciwnowotworowe i wzmacnia odporność.