PoradyPrzetrzyj tym szklane półki w lodówce, a wszystkie widoczne rysy znikną

Przetrzyj tym szklane półki w lodówce, a wszystkie widoczne rysy znikną

Jak usunąć rysy ze szklanej półki w lodówce fot. genialne.pl
Jak usunąć rysy ze szklanej półki w lodówce fot. genialne.pl
Manuel

06.04.2023 15:41

Z czasem na półkach twojej lodówki mogą pojawić się różne drobne zarysowania. Nie wygląda to estetycznie. Jednak wcale nie oznacza to, że czeka cię wizyta w sklepie. Pokażemy ci, jak usunąć rysy ze szklanej półki w lodówce.

Dlaczego powstają rysy na szybkach szklanych półek lodówki?

Powody mogą być różne, ale prawda jest niestety taka, że najczęściej sami się do tego przyczyniamy. Bo zaniedbujemy właściwą pielęgnację i konserwację tych elementów. Zdarza się też, że rysy powstają pomimo tego, że dbamy o owe półki, ale używamy do tego niewłaściwych preparatów do pielęgnacji (czyszczenie "byle czym, co akurat mamy pod ręką"), albo szmatek z materiału, który może niszczyć powierzchnię tych elementów.  Najlepiej jest używać preparatów, którymi tradycyjnie czyścimy szkło, a ze szmatek zdecydowanie najlepiej sprawdza się ściereczka z mikrofibry.

Przygotujemy się do usuwania rysek

Zanim zabierzesz się za samo usuwanie rysek, to musisz odpowiednio do tego przygotować powierzchnię, na której się znajdują. Zacznij od wyjęcia szklanych półek z lodówki i odłóż je tak, aby osiągnęły temperaturę pokojową. Następnie dokładnie je wyczyść, traktując je albo płynem do mycia szyb, albo mieszanką wody i octu w proporcjach 1:1. Do czyszczenia użyj oczywiście wspomnianej wcześniej ściereczki z mikrofibry. Na końcu wytrzyj szklaną półkę do sucha drugą ściereczką. Jeśli pominiesz ten etap i postanowisz od razu przejść do usuwania rys, to cała twoja robota może albo być cięższa, albo nawet pójść na marne.

Jak usunąć rysy ze szklanej półki w lodówce, fot. getty images
Jak usunąć rysy ze szklanej półki w lodówce, fot. getty images

Jak usunąć rysy ze szklanej półki w lodówce?

Jest wiele sposobów na usunięcie rys. Podajemy te, które najlepiej się sprawdzają, a zarazem są tanie i oparte o rzeczy, które przypuszczalnie już masz w domu:

Pasta do zębów

Nanieś niewielką dawkę pasty na rysę. Następnie przez  ok. 30 sekund wcieraj ją w zadrapany obszar małymi, okrężnymi ruchami. Zmyj pozostałości za pomocą ściereczki z mikrofibry i czystej, letniej/ciepłej wody. Wytrzyj do sucha. Powtórz proces jeszcze raz, jeśli ryska nie do końca znikła.

Soda oczyszczona

Zacznij od połączenia sody i wody (w proporcji 1:1) w gęstą papkę. Mieszaj tak długo, aż znikną wszystkie grudki. Następnie nanieś niewielką ilość mieszanki na ściereczkę z mikrofibry i okrężnymi ruchami powoli wcieraj ją w rysę (także przez ok. 30 sekund). Pozostałości usuń za pomocą szmatki i letniej wody. Wytrzyj do czysta. Powtórz cały zabieg, jeśli to konieczne.

Proszek do pieczenia

Wymieszaj proszek do pieczenia z wodą w proporcji 2:1 w gęstą papkę (wszystkie grudki muszą się rozpuścić). Następnie nanieś niewielką ilość mieszanki na ściereczkę z mikrofibry i okrężnymi ruchami powoli wcieraj ją w rysę (przez 30 sekund). Wytrzyj do sucha. Powtórz proces jeszcze raz, jeśli ryska nie ustąpiła całkowicie za pierwszym razem.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także