PoradyLajfhakiWiększość osób nie wie do czego służą te klawisze. Szkoda, bo ułatwiają pracę na komputerze

Większość osób nie wie do czego służą te klawisze. Szkoda, bo ułatwiają pracę na komputerze

Jeśli często korzystasz z laptopa, to widzisz te klawisze na co dzień. Jednak przez to, że są umieszczone na samej górze, pewnie z łatwością je omijasz. Nie korzystasz z nich i traktujesz prędzej jako ozdobę niż udogodnienie? Nawet nie wiesz, ile tracisz. Są bardzo pomocne i niosą z sobą szereg funkcji, których zaś – aby je włączyć – nie trzeba szukać w ustawieniach komputera. Wystarczy naciśnięcie jednego małego prostokąta umieszczonego pod ekranem laptopa. Poznaj przydatne klawisze na klawiaturze komputera – na pewno się z nimi polubisz ;)

Większość osób nie wie do czego służą te klawisze. Szkoda, bo ułatwiają pracę na komputerze

22.02.2023 | aktual.: 22.02.2023 09:28

Patrzysz na nie codziennie i codziennie je ignorujesz? Przez to utrudniasz sobie pracę przy komputerze. One ułatwiają wiele spraw!

Klawisze funkcyjne – czym są i gdzie się znajdują?

Klawisze funkcyjne to te (zwykle mniejsze od pozostałych), które znajdują się na samej górze klawiatury. Podpisane są literką ‘f’ i kolejnymi cyframi – od 1 do 12, czyli f1, f2, f3, f4 itd. Każdy z nich ma sobie przypisane konkretne działanie, osobną funkcję.

Niektóre modele laptopów mają na tych klawiszach jeszcze inne oznaczenia. W takim przypadku naciśnięcie samego danego klawisza funkcyjnego włączy taką funkcję, jaka jest na nim oznaczona. Aby uruchomić działania opisane poniżej, należy wciskać dodatkowo klawisz „fn”.

Do czego służą klawisze funkcyjne na klawiaturze?

  • f1 to klawisz, który odpowiada za „wezwanie pomocy”. Jeśli w danej chwili nie umiesz odnaleźć się w jakimś programie i potrzebujesz wskazówek, co dalej robić – wciśnij f1, a otworzy się okienko, w którym znajdziesz odpowiedzi na Twoje pytania dotyczące obsługi komputera.
  • f2 pozwala na szybką edycję nazwy danego pliku. Zamiast klikać prawym przyciskiem myszki na ikonkę folderu lub pliku i szukać opcji „zmień nazwę” – po prostu naciśnij f2 lub f2 + fn.
Obraz
  • klawisz f3 przydaje się wtedy, kiedy chcemy wyszukać jakieś słowo w dużej ilości tekstu (na przykład po to, aby skontrolować, czy pisząc wypracowanie nie użyliśmy go zbyt często). Jest niezwykle pomocny dla studentów lub pracowników naukowych, którzy pracują z obszernymi materiałami, a czasem chcą w nich znaleźć tylko jedną definicję. Właśnie wtedy naciskają f3, po czym wyskakuje okienko „szukaj”. W tym zaś wpisują słowo, które ich interesuje, a ono nagle podświetla im się w tekście.To działa również w przeglądarkach!
Obraz
  • f4 wciśnięte wraz z klawiszem ‘alt’ zamknie aktywne okno, program, aplikację, grę itp.
  • f5 lub f5 + fn ma dwojakie funkcje w zależności od tego, kiedy go użyjemy. Jeśli przeglądamy właśnie jakąś stronę internetową – naciśnięcie tego klawisza ją odświeży. Podczas gry zaś – w ten sposób szybko zapiszesz jej stan.
  • f6 jest pomocny wtedy, kiedy chcesz szybko wpisać adres w przeglądarce, a nie chcesz marnować czasu na to, aby najechać na pasek adresowy myszką.
Obraz

Funkcje klawiszy na klawiaturze komputera:

  • f7 – jeśli piszesz tekst w programie Word, ten sam sprawdzi pisownię.
  • f8 uruchamia menu ładowania w chwili, kiedy włączasz komputer.
  • f9 również przydaje się tym, którzy pracują z tekstem w Wordzie – naciśnięcie tego klawisza odświeży cały dokument.
  • f10 to klawisz, który otwiera menu – to alternatywa dla prawego przycisku myszki.
  • naciskając f11 lub f11 + fn, możesz szybko i łatwo uruchamiać oraz zamykać tryb pełnego ekranu. Naciśnij go, jeśli chcesz w pełni skupić się na treści danej strony internetowej – wtedy zniknie pasek adresu u góry, pasek zadań na dole oraz wszystkie inne karty i ramki zewnętrzne.
  • kończąc pracę na komputerze, na pewno chcesz ją zapisać. W tym celu korzystasz z menu programu i tam wybierasz opcję „zapisz jako”, a to wszystko za sprawą myszki. Przyspiesz ten proces, wciskając zaledwie jeden klawisz – f12.

Ukryte funkcje przedmiotów, o których założę się, że nie słyszałeś! ?