PoradyPrzyjrzyj się kryształom z PRL-u, które masz w domu. Mogą być dużo warte

Przyjrzyj się kryształom z PRL‑u, które masz w domu. Mogą być dużo warte

kryształy z PRL-u fot. olx
kryształy z PRL-u fot. olx
24.03.2023 10:48, aktualizacja: 24.03.2023 13:31

Kryształy z PRL-u obecnie wracają do łask. Można ponownie kupić je na aukcjach w Internecie bądź na targach staroci. Niektóre z nich są sporo warte.

Chyba każdy pamięta nieśmiertelne meblościanki wypełnione przeróżnymi kryształowymi wazonami, misami czy paterami. W swoich kolekcjach miały je nasze babcie oraz mamy. W latach 90. XX wieku zostały odesłane do lamusa, ale obecnie znowu wracają na salony. Koniecznie przeszukaj zakamarki w piwnicy i na strychu. Może odnajdziesz tam kryształy z PRL-u. Musisz wiedzieć, że niektóre okazy są sporo warte.

Jak rozpoznać prawdziwy kryształ?

Istnieje bardzo prosta metoda, dzięki której przekonasz się, czy posiadasz wyroby kryształowe, czy szklane. Jeśli po uderzeniu palcem w wazon usłyszysz brzęk przypominający dźwięk dzwonka, to znak, że wyrób jest kryształem. Dodatkowo kryształy pięknie mienią oraz błyszczą się w słońcu. Ponadto słyną ze swojej przejrzystości (nie są mętne), a ich powierzchnia zawsze jest idealnie wypolerowana.

Moda na kryształy z PRL-u wróciła

Trzeba przyznać, że kryształowe wyroby prezentują się bardzo elegancko i są ciekawą ozdobą (zwłaszcza do wnętrza urządzonego w stylu retro). Obecnie kolekcjonerzy wykazują nimi coraz większe zainteresowanie. I nic w tym dziwnego, gdyż to nasza rodzima produkcja. Dodatkowo kryształowe wyroby nie były produkowane na masową skalę i sprzedawane w całej Europie. Aby kupić wiele z nich, trzeba było po prostu odstać swoje w kolejce. Ze względu na swoją unikatowość, kryształy z lat 60., 70. i 80. wciąż zyskują na wartości.

allegro
allegro

Dekoracyjne kieliszki, cukiernice, misy czy wazony produkowane były w kilku fabrykach w Polsce. Przodowały tutaj huty szkła:

  • KAROLINA w Grójcu,
  • IRNA w Inowrocławiu
  • VIOLETTA w Stroniu Śląskim,
  • DOROTA w Drawsku Pomorskim,
  • JULIA w Piechowicach,
  • BEATA w Miejskiej Górce.
olx
olx

Ile są warte kryształy z PRL-u?

Obecnie znowu zaczynamy doceniać polską produkcję i szukamy oryginalnych oraz niecodziennych ozdób do naszego domu czy mieszkania. Właśnie kryształy idealnie wpisują się w ten trend. Aby ocenić wartość swoich wyrobów kryształowych, to przeglądaj ogłoszenia na portalach aukcyjnych. Dzięki temu przekonasz się, po ile są wyceniane poszczególne produkty.

Oczywiście na cenę kryształów na wpływ wielkość danego wyrobu, a także jego stan zachowania czy oryginalny wzór. Droższe są też te wykonane z barwionego szkła kryształowego.

12 prostych sztuczek, które ułatwią Ci życie

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także