PoradyPrzyjrzyj się swoim drzewkom i krzewom owocowym. Mogą potrzebować tego oprysku

Przyjrzyj się swoim drzewkom i krzewom owocowym. Mogą potrzebować tego oprysku

oprysk drzewek owocowych, fot. Freepik
oprysk drzewek owocowych, fot. Freepik
26.02.2023 21:51

Oprysk drzewek owocowych warto zrobić już w lutym. Dzięki temu zmniejszysz prawdopodobieństwo, że  zostaną zainfekowane chorobą grzybową.

Wiele osób w swoich ogródkach sadzi właśnie drzewka owocowe. Dzięki temu latem może cieszyć się udanymi zbiorami. Jednak, aby zaczęły rodzić owoce,  muszą być zdrowe. Dlatego właśnie w lutym warto przeprowadzić jeden ważny zabieg.

Jak zrobić oprysk drzewek owocowych?

Jeszcze w lutym wykonaj oprysk miedzianem. Ten środek działa profilaktycznie i chroni drzewka oraz krzewy owocowe przed chorobami grzybowymi, a także bakteryjnymi. Dodatkowo zwalcza też grzyby i bakterie, dlatego warto go zrobić wtedy, kiedy zauważysz, że Twoje drzewka czy krzewy są atakowane przez patogeny.

oprysk drzewek owocowych, fot. Freepik
oprysk drzewek owocowych, fot. Freepik

Oprysk wykonaj najlepiej w lutym. Aby go przeprowadzić, wybierz dzień pochmurny oraz bezwietrzny. Dodatkowo temperatura powinna oscylować w granicy 6°C. Nie uskuteczniaj oprysku w dzień słoneczny czy deszczowy, a także wtedy, kiedy temperatura spada poniżej 0°C.

Pamiętaj, że oprysk możesz wykonywać od lutego do października. Wszystko zależy od tego, jaką roślinę chcesz opryskiwać. Dodatkowo ten preparat nadaje się także do opryskiwana warzyw.

Środki bezpieczeństwa

Podczas oprysku miedzianem zachowaj środki bezpieczeństwa. Koniecznie włóż okulary ochronne, rękawice i zasłoń twarz. Przygotuj również odzież ochronną. Wszystko dlatego, że preparat może wywołać szkodę po dostaniu się do oczu. Musisz też pamiętać, że jest on toksyczny dla pszczół, a także zwierząt wodnych.

Oprysk drzewek owocowych

Wiśnie, czereśnie, morele i brzoskwinie zaczyna się opryskiwać w momencie kształtowania się pąków liściowych. Dzięki temu zabezpieczysz drzewka przed atakiem raka bakteryjnego.

Tymczasem jabłonie i grusze opryskuj wtedy, kiedy zaczynają pękać pąki. To sprawi, że nie dopadnie je zaraza ogniowa. Natomiast w momencie pojawienia się pierwszych liści, ponów oprysk. Dzięki temu drzewka nie porazi choroba zwana parchem.

oprysk drzewek owocowych, fot. Freepik
oprysk drzewek owocowych, fot. Freepik

Krzewy winorośli możesz opryskiwać w okresie ich kwitnienia. Wówczas zabezpieczysz je przed mączniakiem rzekomym.

Natomiast agrest i porzeczki opryskuje się dopiero po zbiorach. Dzięki temu zwalczysz m.in. białą plamistość porzeczki czy opadzinę liści porzeczki.

Co ciekawe miedzian nadaje się także do oprysku pomidorów, ogórków czy fasoli szparagowej uprawianych w gruncie.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także