PoradyPrzyłóż zapałkę do rysy na desce rozdzielczej. Potrzyj, a zobaczysz, jak otarcie znika

Przyłóż zapałkę do rysy na desce rozdzielczej. Potrzyj, a zobaczysz, jak otarcie znika

jak usunąć rysy na desce rozdzielczej, fot. smartfox/youtube
jak usunąć rysy na desce rozdzielczej, fot. smartfox/youtube
Manuel
08.06.2023 12:09

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć drobne lub poważniejsze rysy na desce rozdzielczej swojego auta. Nie prezentują się one dobrze, zwłaszcza jeśli mamy w miarę nowy samochód. Okazuje się, że ich usunięcie jest łatwiejsze niż myślisz. Będziesz do tego potrzebował m.in. suszarki albo zapałki.

Rysy na desce rozdzielczej mogą powstać w wyniku różnych mechanicznych otarć. Czasem wystarczy drobna chwila nieuwagi, by pojawił się nowy, brzydko wyglądający ślad. Na szczęście rozprawienie się z nimi to kwestia dwóch, trzech minut — o ile wiesz, jak podejść do tematu.

Deski rozdzielcze z plastiku, a deski skórzane

Na początku zaznaczmy, że sposoby, które zaraz ci pokażemy, sprawdzą się w przypadku desek rozdzielczych zrobionych z plastiku lub innego sztucznego tworzywa. Nie mają one niestety zastosowania w przypadku skórzanych tapicerek, które zwykle znajdziesz w samochodach z górnej półki. Tutaj niestety trzeba zastosować zupełnie inne rozwiązania sprawdzające się przy produktach wykonanych ze skóry.

jak usunąć rysy na desce rozdzielczej, fot. smart fox/youtube
jak usunąć rysy na desce rozdzielczej, fot. smart fox/youtube

Jak usunąć rysy na desce rozdzielczej?

Jak zatem usunąć rysy na desce rozdzielczej z tworzywa sztucznego? Będziesz do tego potrzebował samochodowej pasty do usuwania rys i zadrapań, a także suszarki, zapalniczki lub kilku zapałek.

  • Najpierw musisz ogrzać powstałą rysę strumieniem ciepłego powietrza. Nie spowoduje to roztopienia plastiku, ale sprawi, że stanie się on podatny na modelowanie. Wystarczy, że będziesz go ogrzewać przez mniej więcej pół minuty. Najbezpieczniej jest to zrobić za pomocą suszarki, ale większość osób i tak użyje raczej zapalniczki lub zapałek, bo jest to zwyczajnie bardziej wygodne. Jeśli i ty do nich należysz, to uważaj, żeby płomień trzymać w pewnej odległości od powierzchni deski, aby niechcący jej nie nadpalić.
  • Gdy już odpowiednio ogrzałeś plastik, przejedź po nim kilka razy palcem. Czasami nawet ten niepozorny zabieg wystarczy, aby ryska stała się mniejsza lub nawet całkowicie zanikła.
  • Jednak w większości przypadków trzeba jeszcze użyć samochodowej pasty do usuwania rys i zadrapań. Nałóż ją na rysę i za pomocą miękkiej ściereczki wmasuj w zadrapanie. Powinno całkowicie zniknąć.
jak usunąć rysy na desce rozdzielczej, fot. smart fox/youtube
jak usunąć rysy na desce rozdzielczej, fot. smart fox/youtube
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także