Nie lubisz korzystać z publicznych toalet? Ta toaleta w Norwegii sprawi, że zmienisz zdanie
Skandynawia to region słynący z zapierających dech w piersiach krajobrazów dzikiej przyrody, przyjaznych ludzi oraz stylowej i minimalistycznej architektury. Jeśli już mówimy o tym ostatnim, to chyba nikt nie jest tak dobry w minimalizmie jak Norwegowie. A można to zobaczyć nawet na przykładzie publicznych toalet.
Tak, dobrze przeczytałeś - chodzi o toaletę publiczną. Zazwyczaj to miejsce kojarzy się ze smrodem, syfem, brakiem papieru i zimną wodą w kranie. Wydaję mi się, że to co przytoczyłam to i tak najlepsze z najgorszych rzeczy, które mogą spotkać Cię w publicznej toalecie. Mimo wszystko, nie znam osoby, która chętnie załatwia swoje potrzeby w takich miejscach, ale jak mus to mus...
Norwegowie jednak wpadli na pomysł, aby publiczna toaleta była czymś przyjaznym dla oka. Z wyglądu przypomina instalację artystyczną lub zaawansowane technologicznie laboratorium, jednak to nic innego jak architektoniczny kunszt na cześć wszystkich zaniedbanych toalet publicznych. Jeśli tylko każda toaleta wyglądała tak jak ta w Norwegii, nikt nie myślałby o nich z takim obrzydzeniem!
britthafsmo [/caption]
tommiver [/caption]
Za projekt toalety odpowiada duet architektów z Oslo, Marit Justine Haugen oraz Dana Zohara. Projekt znajduje się w Uredd, czyli strefie wypoczynkowej tuż przy brzegu morza i fiordów. Z tego miejsca rozciągają się piękne widoki, a także możliwe jest oglądanie zorzy polarnej w zimie i słońca w letnie noce.
Toaleta znajduje się dokładnie przy drodze Fv17, niedaleko miasta Gildeskål. Szlak widokowy Helgelandskysten o długości 433 km, którego oficjalną częścią jest toaleta, niedawno przeszedł gruntowny remont w wysokości ponad 1,5 miliona euro. Częścią tej renowacji było stworzenie właśnie tej toalety.
Nie tylko opery, budynki parlamentów czy katedry mogą wyglądać ładnie. Ten projekt publicznej toalety dowodzi, że wszystko jest kwestią odpowiedniego pomysłu i dobrze przemyślanego designu. Nikt nie lubi korzystać z brudnych i ciemnych toalet, gdzie ciężko się zrelaksować. Czy nie przyjemniej korzystałoby się z toalety gdyby każda wyglądała w taki sposób?
Jednak toaleta nie jest jedyną rzeczą wartą uwagi w Uredd. W strefie znajduje się również pomnik 42 marynarzy, którzy zginęli w lutym 1943 roku, gdy okręt podwodny Royal Norwegian Navy HNoMS Uredd („Fearless”) uderzył w niemiecką kopalnię i zatonął. Historia, przyroda i minimalizm, sprawia że to miejsce jest warte odwiedzenia, a gdy zmęczysz się widokami lub będziesz musiał skorzystać z toalety, bez problemu możesz udać się do budynku zaprojektowanego przez duet z Oslo.