Jak odstraszyć szerszenie? Domowa pułapka, która wyeliminuje szkodniki
Lato ma to do siebie, że oprócz przyjemnej aury zachęcającej do spędzania czasu na zewnątrz, niesie ze sobą także sporą ilość problemów. Oparzenia słoneczne i ugryzienia komarów to nieodłączne elementy wakacji. Oprócz moskitów innymi owadami, które mogą zaatakować człowieka są szerszenie. Jak sobie z nimi poradzić i co zrobić gdy użądli nas to pasiaste stworzenie? Za chwilę dowiesz się jak je odstraszyć i jaka pułapka na szerszenie jest najlepsza!
Szerszeń - co to jest?
Szerszenie, pochodzą z rodziny osowatych, jednak w odróżnieniu od pszczół, nie gubią swojego żądła, lecz używają go do wielokrotnego użądleń, dlatego też rozwścieczony owad może ugryźć się kilka razy w ciągu jednej minuty. Z reguły szerszenie żywią się innymi owadami np. muchówkami czy pszczołami, ale mogą także zaatakować młode rośliny oraz dojrzałe owoce.
Szerszeń - jakim jest zagrożeniem dla człowieka?
Oprócz szkód, które wyrządzają w sadownictwie, szerszenie mogą boleśnie użądlić człowieka. Ból jest znacznie bardziej uciążliwy niż po ukąszeniu pszczoły czy osy, co jest spowodowane większym żądłem oraz obecnością acetylocholiny w jadzie szerszenia. Jeśli nie jesteś uczulony, nie musisz się zbytnio obawiać - aby spowodować śmierć musiałbyś zostać użądlony setki razy, jednak jeśli masz alergię na jad szerszenia, nawet jedno ukąszenie może doprowadzić do zgonu. Dlatego też ważne jest aby osoby uczulone zawsze miały przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Pułapka na szerszenie - jak zrobić?
Jeśli zobaczysz gniazdo szerszeni, warto odpowiednio zabrać się za odstraszenie insektów. Jeśli boisz się ukąszenia możesz natrzeć się miętą lub czosnkiem - te zapachy są bardzo intensywne dla owadów i skutecznie mogą je odstraszyć. Istotne jest jednak, aby zabezpieczyć się specjalną odzieżą ochronną.
Aby odstraszyć szerszenie warto użyć pułapek feromonowych lub wykonać własną. Weź dużą butelkę przetnij ją w 1/4 wysokości, a do środka wlej piwo oraz dodaj łyżkę miodu lub kilka łyżek cukru. Porządnie wymieszaj całość.
Teraz umieść górną część butelki otworem do dołu. Mocno wciśnij i zrób dwa otwory w obydwu częściach pułapki, tak aby dało się przez nie przewlec sznurek.
Teraz powieś pułapkę w wybranym miejscu i czekaj jak szerszenie wlecą do butelki. Owady będą zwabiane słodkim zapachem, jednak po wleceniu do pułapki nie będą wiedziały jak się z niej wydostać. Pułapka ta może także zwabić inne insekty np. muchy.
Jeśli jednak chcesz pozbyć się całego gniazda szerszeni, warto wezwać specjalistę. Najlepszą porą do usuwania gniazda jest jednak zima - wtedy to królowa zakopuje się w ziemi, a rój wymiera. Gniazda są wtedy przeważnie puste i można bezpieczniej się go pozbyć.