Puste kartony użyj do użyźniania ziemi w ogrodzie i walki z chwastami!
Wydawałoby się, że nie może być bardziej nieprzydatnej rzeczy, niż puste kartony. Jednak w ogrodzie możesz wykorzystać je na wiele sposobów! Dzisiaj pokażemy Ci, jak i dlaczego tak dobrze sprawdzają się jako ściółka.
W prostocie tkwi siła - wykorzystaj puste kartony ogrodzie
Zdarza się, że dbając o roślinki w naszym przydomowym ogródku, zapominamy o tym, że często to właśnie te najprostsze rozwiązania okazują się najlepszymi. I niekoniecznie też trzeba wydawać dużo pieniędzy na zapewnienie uprawom dobrych warunków do rozwoju i wzrostu. Aby przeobraziły się w piękne i bujne kwiaty czy imponujące warzywne grządki, wcale nie trzeba dużo wysiłku. Jeśli chodzi o ściółkowanie, to wręcz nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak kawałek niepotrzebnego kartonu.
Kartony w ogrodzie - ściółka pod rośliny
Czy zdawałeś sobie sprawę z tego, że stosowanie kartonów jako odżywczej ściółki odczuwalnie poprawia jakość gleby? Naśladujesz w ten sposób proces, który naturalnie zachodzi w lesie. Zaraz pokażemy Ci, jak je w ten sposób wykorzystać.
Po wybraniu miejsca na grządkę, należy przyciąć rosnącą na nim trawę kosiarką z najkrótszym ustawieniem ostrzy. Pozostaw resztki trawy i chwastów w ziemi, po czym podlej wszystko obficie.
Na całej powierzchni rabaty rozłóż pojedyncze płaty kartonu. Dodatkowo pokryj je kompostem bogatym w składniki odżywcze. Następnie dodaj ostatnią warstwę składającą si ę z wiórów drewnianych, gnijących liści lub innego podobnego materiału. Potem jeszcze raz dokładnie podlej teren.
W miarę rozkładu, karton będzie odżywiał glebę. Rośliny na grządce możesz posadzić od razu, nie musisz na nic w tym przypadku czekać. To wręcz idealny sposób na zamianę trawnika w ogród pełen kwiatów czy warzyw.
Warto takie ściółkowanie wykonać na wiosnę albo jeszcze zimą. Wtedy na użyźnianiu gleby przy pomocy kartonów Twoje roślinki zyskają najwięcej. Jeśli więc jeszcze tego nie zrobiłeś, to ruszaj żwawo do ogrodu. Za chwilę, gdy zrobi się ciepło, minie Ci ostatnia dobra pora na przygotowanie w ten sposób ziemi na nowy, wiosenny sezon.